Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου η εκπαιδευτικός και συγγραφέας Μαίρη Κανάκη επισκέφτηκε το σχολείο μας.

Με τα δύο τμήματα της ΣΤ΄ τάξης συζήτησαν, έπαιξαν, δραματοποίησαν και πέρασαν ένα εποικοδομητικό και άκρως εκπαιδευτικό δίωρο.

Οι μαθητές είχαν ήδη διαβάσει το βιβλίο  “Όταν το καλοκαίρι συναντά τον χειμώνα” οπότε πάνω στις κοινές γνώσεις και εμπειρίες  έκαναν κριτική στο βιβλίο που πραγματεύονταν ζητήματα εφηβείας, τεχνολογίας, σχολείου κ.λ.π.

Το απόγευμα της ίδιας ημέρας μίλησε σε εκπαιδευτικούς και γονείς με θέμα: “Υπάρχει ακόμη διάβασμα μακριά από την οθόνη;”, στην αίθουσα τελετών του σχολείου μας. Ομιλητής ήταν, επίσης, ο εκπ/κός κ. Βαγγέλης Υφαντής, Δ/ντής του Δημ. Σχολείου Ερυθρών. Η προσέλευση γονέων του σχολείου μας ήταν μικρή.

Η όλη εκδήλωση έγινε σε συνεργασία με το 4ο Δημ. Σχολείο Θήβας.

Μια ματιά με φωτογραφίες από την δράση των μαθητών της Έκτης τάξης: