Αρχική » Νέα - Ανακοινώσεις » Οδηγίες Χρήσης της ψηφιακής πλατφόρμας e-me

Οδηγίες Χρήσης της ψηφιακής πλατφόρμας e-me

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες και μαθητές/τριες του σχολείου μας,

Στα πλαίσια της προετοιμασίας των προπαρασκευαστικών διαδικασιών που απαιτούνται για την υλοποίηση της ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευση και να μπορέσει έτσι να δημιουργηθεί η ηλεκτρονική τάξη του κάθε τμήματος,  θα πρέπει να ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα:

1) Απόκτηση στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) μαθητικό λογαριασμό (όνομα χρήστη (username) και (κωδικό (password))  https://register.sch.gr/students/

2)Γίνε μέλος της e-me

• Από οποιαδήποτε συσκευή (υπολογιστή, ταμπλέτα, κινητό) συνδέεσαι στο διαδίκτυο πληκτρολογείς  e-me.edu.gr  για να μεταβείς στη σελίδα εισόδου της e-me.
  • Επίλεξε “ΕΙΣΟΔΟΣ”. Στη καρτέλα που εμφανίζεται συμπληρώνεις το username και το password του μαθητικού σου λογαριασμού ΠΣΔ.
  • Εφόσον τα στοιχεία είναι σωστά, μεταφέρεσαι στην κεντρική σελίδα της e-me.Ο βασικός χώρος συνεργασίας στην e-me λέγεται «κυψέλη». Ο δάσκαλός σου  θα δημιουργήσει την κυψέλη της ψηφιακής του τάξης  και θα προσκαλέσει τους μαθητές του τμήματός του να γίνουν «μέλη» για να ξεκινήσει η συνεργασία σας.
  • Ελέγχεις τις ειδοποιήσεις σου στην e-me (καμπανάκι) για να δεις αν έχεις πρόσκληση ( ή προσκλήσεις) συμμετοχής σε κάποια «κυψέλη» ( ή κυψέλες) και αν έχεις λάβει πρόσκληση κάνε «ΑΠΟΔΟΧΗ». Μετά την αποδοχή, είσαι πλέον μέλος της συγκεκριμένης κυψέλης.
  • Από την αρχική σελίδα της e-me επίλεξε την εφαρμογή «Κυψέλες» και δες όλες τις κυψέλες στις οποίες συμμετέχεις.
  • Κάνε κλικ στο εικονίδιο της κυψέλης της ψηφιακής σου τάξης, για να μεταβείς μέσα στην « κυψέλη».

Οδηγίες με εικόνες με τα παραπάνω βήματα μπορείτε να δείτε πατώντας εδώ

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία,