2nd Meeting: Greece!

logo_5&LLP… και το ταξίδι μας στον κόσμο των FESTIVALS: FivE senSes To lIVe unforgettAbLe adventureS στο πλαίσιο του Comenius Project που πραγματοποιείται στο σχολείο μας, συνεχίζεται!

Επόμενος σταθμός η Αγία Παρασκευή!… Η Αθήνα!… Η Ελλάδα μας!

HelmeniaΤο 5ο (Χέλμειο) Δημοτικό Σχολείο Αγίας Παρασκευής υποδέχθηκε τις αποστολές από Ισπανία, Γαλλία, Ιρλανδία, Ιταλία, Βουλγαρία, Τουρκία και Πολωνία.

Το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής επίσκεψης είχε διάρκεια μιας εβδομάδας και στις βασικές δραστηριότητες  περιλαμβάνονταν:

Φιλοξενία των μαθητών/τριών των άλλων χωρών από μαθητές/τριες του σχολείου μας.

partners_countriesΔιεξαγωγή μαθημάτων από τους εκπαιδευτικούς των άλλων χωρών.

Παρακολούθηση των μαθημάτων του σχολείου μας από τους εκπαιδευτικούς των άλλων χωρών.

Παρουσίαση εργασιών των μαθητών του σχολείου μας με διάφορα θέματα όπως: παραδοσιακά παιχνίδια, χοροί, σημαντικοί αρχαιολογικοί χώροι και η ιστορία τους, αντιπροσωπευτικά αρωματικά φυτά της πατρίδας μας, παραδοσιακές φορεσιές και συνταγές και άλλες παρόμοιες δραστηριότητες. Οι εργασίες των μαθητών μας σε αγγλική γλώσσα θα δοθούν σε έντυπη μορφή για να παρουσιαστούν στους μαθητές των σχολείων τους.

Παρουσιάσεις εργασιών από τους μαθητές των συνεργαζόμενων χωρών.

Επισκέψεις και ξενάγηση σε αρχαιολογικούς χώρους  – μνημεία πολιτισμού του τόπου μας (Ακρόπολη, Μουσείο Ακρόπολης, Σούνιο, Μυκήνες, Επίδαυρο).

logo_est