DSC_0205

Το 4ο Νηπιαγωγείο Σπάτων λειτούργησε για πρώτη χρονιά  τον Σεπτέμβριο του 2008, με ελάχιστη προετοιμασία και τεράστιες ελλείψεις σε εξοπλισμό, παιδαγωγικό υλικό, κ.λ.π.  Δεδομένου ότι το νηπιαγωγείο λειτούργησε και λειτουργεί σε ένα διαμορφωμένο κατάστημα με μικρό  προαύλιο χώρο όλες οι αρχικές ελλείψεις  έμοιαζαν ακόμα ποιο σημαντικές. Όμως την πρώτη σχολική χρονιά η τότε Δημοτική Αρχή αλλά κυρίως οι γονείς υποστήριξαν σχολείο και εκπαιδευτικούς και έτσι έδωσαν μια ώθηση στην εξέλιξή του νηπιαγωγείου. Τα επόμενα χρόνια με τον συνδυασμό της  βοήθειας  Γονιών, Δημοτικής Αρχής και Χορηγών , το σχολείο εξοπλίστηκε σε τέτοιο βαθμό ώστε σήμερα να μην αντιμετωπίζει καμία έλλειψη και να θεωρούμε ότι συγκαταλέγεται στα  πλέον εξοπλισμένα νηπιαγωγεία της χώρας.

Στο 4ο  Νηπιαγωγείο Σπάτων λειτουργούν 2 Τμήματα Βασικού Υποχρεωτικού Προγράμματος, 1 Τμήμα Προαιρετικό Ολοήμερο και 1 Τμήμα Ένταξης.