Άρθρα ανά μήνα: Απρίλιος 2024
Πραγματοποίηση επίσκεψης
Ολοκληρώθηκαν την Τρίτη 16/4 και την Τρίτη 23/4 οι προγραμματισμένες επισκέψεις της ομάδας Mini Prschool στο νηπιαγωγείο μας.
Στην πρώτη επίσκεψη τα παιδιά γνώρισαν τις βασικές τεχνικές της σφαιροβολίας ,του ακοντίου και το τρέξιμο μετ΄ εμποδίων τις οποίες βίωσαν μέσα από παιχνίδια που περιλάμβαναν ασκήσεις νευρομυϊκού συντονισμού, ευλυγισίας, δύναμης και ταχύτητας.
Στη δεύτερη επίσκεψη τα παιδιά διδάχθηκαν τις βασικές τεχνικές στο άλμα εις μήκος ,στο άλμα εις ύψος και το mini basket μέσα από εισαγωγικές ασκήσεις δεξιοτήτων που εμπλουτίστηκαν με πολλά παιχνίδια αλμάτων, ευκινησίας και σουτ στη mini μπασκέτα της PRSCHOOL!
Ισότις Φιλότις
Πραγματοποιήθηκε σήμερα η επίσκεψη στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης, στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αυτισμό, συμμετέχοντας στην διασχολική εκπαιδευτική δράση «Ισότις Φιλότις». Τα παιδιά του νηπιαγωγείου συνεργάστηκαν με παιδιά διαφόρων ηλικιών, από το δημοτικό έως το Λύκειο, παίξανε παιχνίδια, ζωγράφισαν, έκαναν κατασκευές και διασκέδασαν! Ευχαριστούμε την Διεύθυνση και το Εκπαιδευτικό Προσωπικό του 4ου Δημοτικού Σχολείου για την υπέροχη φιλοξενία και συνεργασία!