Ιδέες για δραστηριότητες

Αναρωτιέστε τι να κάνετε στο σπίτι; Τα παιδιά μας, μας έχουν στείλει διάφορες ιδέες.

Μπορείτε να στείλετε μηνύματα σε όσους αγαπάτε… με μία ζωγραφιά!

Η Φένια στέλνει στην Άννα με πολλά φιλιά:

Ο Κωνσταντίνος και ο Κριστιάν στέλνουν στις κυρίες το …πορτρέτο τους και μας λένε πόσο τους λείπουμε:

Μπορείτε να ζωγραφίσετε τα βιβλία που διαβάζετε ή ό,τι άλλο σας έρθει στο μυαλό!

Ο Κοσμάς ζωγράφισε τον εαυτό του στο σπίτι και και μια εικόνα από το βιβλίο της κυρίας Εύης Γεροκώστα:  “Το κλουβί με τα όνειρα”:

Ο Όλσι ζωγράφισε ένα πολύ ωραίο σπιτάκι. Ή μήπως είναι το σχολείο μας που το πεθύμησε;

Μπορείτε να ζωγραφίσετε τα ίδια τα παιχνίδια σας, όπως έκανε ο Κοσμάς με το δεινόσαυρο:

Μπορείτε ακόμα να παίξετε με τα παιχνίδια σας, μόνοι ή με τα αδέλφια σας:

με κούκλες και κουκλόσπιτο, πλαστελίνες και επιτραπέζια όπως η Μαριλένα:

ή και να φτιάξετε με τα τουβλάκια σας ένα ολόκληρο στρατόπεδο, όπως ο Κοσμάς!!!

Μπορείτε να κάνετε διάφορες χειροτεχνίες με χαρτιά όπως η Μαριλένα και ο Γιάννης:

με πράγματα από την κουζίνα ή το καλάθι με τα μανταλάκια όπως ο Γιάννης:

με τα καλλυντικά της μαμάς όπως η Μαριλένα:

Μπορείτε να βοηθήσετε τη μαμά στην κουζίνα όπως η Μαριλένα:

Ή μπορείτε να ασχοληθείτε και λίγο με αριθμούς όπως ο Γιάννης:

Αν βρείτε κι άλλες ιδέες, μοιραστείτε τις μαζί μας!!!

Μια σκέψη στο “Ιδέες για δραστηριότητες

1. Μπράβο στα παιδιά μας! Πολύ ωραίες οι δουλειές σας! Μας λείπετε πολύ και σας πεθυμήσαμε!???? Περιμένουμε και από τα άλλα παιδιά τις ζωγραφιές τους, τις χειροτεχνίες τους και ότι άλλο έχουν κάνει. Ευχαριστούμε τον Κωνσταντίνο και τον Κριστιάν για την ωραία ζωγραφιά!