Νοέ 201921

Το 4ο Νηπιαγωγείο Ν. Ιωνίας πραγματοποίησε ταξίδι στο Nevsehir της Τουρκίας στα πλαίσια του Erasmus+ KA229 με θέμα “Festivals among European Society and Traditions”. Επισκεφτήκαμε το σχολείο των Τούρκων συνεργατών μας όπου μας υποδέχτηκαν οι μαθητές με παραδοσιακούς χορούς και οι μαμάδες τους μας έφτιαξαν παραδοσιακά φαγητά. Συζητήσαμε για την πορεία του έργου και τις υποχρεώσεις όλων των συνεργατών κ επιλέξαμε το logo του έργου μας μετά από διαγωνισμό των μαθητών, επισκεφτήκαμε τον δήμαρχο της πόλης, μας ξενάγησαν στην Καππαδοκία στην κοιλάδα με τις καμινάδες των νεραϊδών κ επισκεφτήκαμε παραδοσιακό κεραμοποιείο όπου φτιάξαμε βάζα από πηλό.
Μας πήγαν στην υπόγεια πόλη στο Kaymakl Kahrasi με σπίτια κι εκκλησίες, στο Belisirma στο φαράγγι για ξενάγηση και παραδοσιακό φαγητό και το παραδοσιακό τους γλυκό kuneffe. Επισκεφτήκαμε το Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης και το ιδιωτικό κολέγιο και μας εξήγησαν το εκπαιδευτικό τους σύστημα σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία στην Τουρκία. Μας πήγαν στο Uchisar και στο Mustafa Pasa παλιό ελληνικό χωριό και μετά στο υπαίθριο μουσείο όπου στους βράχους υπάρχουν μικρές ελληνικές εκκλησίες με αγιογραφίες αγίων. Επισσκεφτήκαμε δημοτικά και νηπιαγωγεία όπου μας μίλησαν για τη λειτουργία τους και τα παιδιά μας υποδέχτηκαν με μουσικά δρώμενα.
Ευχαριστούμε πολύ τους Τούρκους συνεργάτες μας για την άψογη διοργάνωση της συνάντησης και την απίθανη φιλοξενία τους..!!! Ευχαριστούμε τον διευθυντή του σχολείου κ. Ramazan για την φοβερή διοργάνωση όλες τις ημέρες, την ευγένεια και την καλοσύνη του και την Ozge για την ευγένειά της και το ενδιαφέρον της να περάσουμε αξέχαστες ημέρες στην Καππαδοκία.
Ένα νέο ταξίδι αρχίζει για όλους μας με την ευχή να συνεργαστούμε πολύ καλά και να μάθουμε πολλά σχετικά με τις παραδόσεις της και τα έθιμα της κάθε χώρας.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Erasmus+ KA229 με θέμα “Festivals among European Society and Traditions” στην Τουρκία