Η μπουγάδα της ευτυχίας..

Την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 συμμετείχαμε κι εμείς, όπως και εκατοντάδες σχολεία σε Ελλάδα και Κύπρο, σε δράση που οργανώνεται για τη στήριξη του Συλλόγου Γονέων παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια.

Με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, με πρώτους βοηθούς τα ίδια τα παιδιά και τις οικογένειές τους, “απλώσαμε ” κι εμείς τη δική μας

» (συνέχεια…)

Ενημέρωση για την πρόληψη ατυχημάτων

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 επισκέφτηκε,μετά από πρόσκλησή μας, ο επί χρόνια συνεργάτης μας,ο φορέας “Αντιμετώπιση Παιδικού Τραύματος “με έδρα το Χαλάνδρι Αττικής.

Σκοπός του προγράμματος παρουσίασης ήταν η ενημέρωση των μικρών μαθητών-τριών για την πρόληψη των ατυχημάτων, δηλαδή:

1.σε χώρους του σπιτιού (κουζίνα,παιδικό δωμάτιο, σαλόνι,μπάνιο),

2.στον δρόμο, όπου οφείλουμε να τηρούμε κανόνες, όπως τις

2 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

IMG 3111

«Οι ιστορίες ταξιδεύουν πάνω στα σύννεφα, λαχταρώντας ν’ ακούσουν το χαρούμενο χτύπημα της καρδιάς σας.Είμαι μια ιστορία που ταξιδεύει. Πετάω παντού, με τα φτερά του ανέμου ή τα φτερά των κυμάτων, καμιά φορά και με τα λεπτά φτερά της άμμου. Πετάω βέβαια και με τα φτερά των μεταναστευτικών πουλιών, ακόμα και με τα φτερά των