ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΧΗΜΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

XimikoΤην Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη του σχολείου μας και συγκεκριμένα του τμήματος Γ3 (Επιστημών Υγείας) στο Τμήμα της Χημείας του Πανεπιστημίου Κρήτης στις Βούτες Ηρακλείου. Οι μαθητές μας παρακολούθησαν στην αρχή μια εισαγωγική παρουσίαση του τμήματος από τον πρόεδρό του, τον Καθηγητή κο Δ. Άγγλο και  στην συνέχεια οδηγήθηκαν για ξενάγηση στα Εργαστήρια Αναλυτικής Χημείας και Βιοανόργανης Χημείας καθώς και στην αίθουσα Φασματοσκοπίας. Η επίσκεψη έκλεισε με τις εντυπωσιακές επιδείξεις πειραμάτων Χημείας από την εθελοντική φοιτητική ομάδα του Τμήματος.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους καθηγητές των εργαστηρίων που μας έκαναν την ξενάγηση, την κα Σόρε Σάδμαν από την ομάδα Διάχυσης καθώς και τους φοιτητές και όλους τους ιθύνοντες που εργάστηκαν για αυτήν την επίσκεψή μας.

Τους μαθητές συνόδεψαν η υποδιευθύντρια κα Μ. Σαριδάκη και ο κος Σ. Παναγιωτόπουλος.