Απολογισμός προγράμματος Erasmus+

Αύγουστος 2021

Η επίσκεψη στην Κύπρο και η συνεργασία με τον φορέα ERCI θεωρούμε ότι εκπλήρωσε τους εκπαιδευτικούς σκοπούς του προγράμματος Erasmus+ και βοήθησε να κατανοήσουμ20211001 151109 origε τη σημαντικότητα της διαπολιτισμικής επικοινωνίας με στόχο την ενσωμάτωση και την αρμονική συνύπαρξη σε ένα σχολικό περιβάλλον. Συζητήθηκαν μέτρα και πολιτικές εξάλειψης του φυλετικού διαχωρισμού και πρακτικές υποστήριξης των προσφύγων και μεταναστών εντός της σχολικής τάξης. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στη σημασία και εκμάθηση της εθνικής γλώσσας ως βασικό εργαλείο για την ενσωμάτωσή τους.
Αξιόλογο ενδιαφέρον είχε η επίσκεψη σε σχολείο της Αγίας Νάπας, το οποίο έχει ενσωματώσει μετανάστες και πρόσφυγες στην εκπαιδευτική διαδικασία. Ο διευθυντής του σχολείου μας ενημέρωσε για το πώς προσαρμόστηκε και οργανώθηκε διοικητικά το σχολείο με σκοπό να φιλοξενήσει τους πρόσφυγες μαθητές, αλλά και για τις μεθόδους διδασκαλίας που βοήθησαν στη σχολική ενσωμάτωση.
Μετά το τέλος του σεμιναρίου θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω δράσεις στο 4ο γυμνάσιο Ασπροπύργου με στόχο την διάδοσή του:

1. Δημοσίευση του  παρόντος προγράμματος, των δράσεων και των αποτελεσμάτων του σε τοπικά μέσα επικοινωνίας, ιστοσελίδα του σχολείου και δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης.
  2.  Παρουσίαση και ενημέρωση των συναδέλφων  εκπαιδευτικών του 4ου γυμνασίου Ασπροπύργου.
  3. Δημιουργία μαθημάτων διδασκαλίας της εθνικής γλώσσας στο πλαίσιο ένταξης των προσφύγων και μεταναστών στη σχολική τάξη.
  4. Ποιοτικός και ποσοτικός απολογισμός από την εφαρμογή των νέων διδακτικών μεθόδων με στόχο την αποτροπή της σχολικής διαρροής.
  5. Διοργάνωση ημερίδας με στόχο τη διάχυση των αποτελεσμάτων.

Από το 4ο γυμνάσιο Ασπροπύργου συμμετείχαν αλφαβητικά οι  εκπαιδευτικοί:
Βούλγαρη Ευδοξία, Βουράκη Αικατερίνη, Καλοκύρη Στεριανή και Ρίζου Βασιλική.
Συντονίστρια του προγράμματος είναι η εκπαιδευτικός Καλοκύρη Στεριανή.

Παρουσίαση – ενημέρωση προγράμματος Erasmus+

Υποδοχή και ένταξη μαθητών στα σχολεία της Κύπρου

Υποδοχή και ένταξη μαθητών στην Ε.Ε.

Τοπική αυτοδιοίκηση και εκπαίδευση

Συμμετοχή σε δράση επιμόρφωσης ΚΑ1

Για δεύτερη φορά το σχολείο μας θα συμμετάσχει σε επιμορφωτικό πρόγραμμα εκπαιδευτικών KA1 με θέμα “Integrating minority, migrant and refugee children at European schools and society”, στο πλαίσιο του προγράμματος  Erasmus+. Δελτίο_τυπου_erasmus__2021

Η διάρκεια του προγράμματος είναι 12 μήνες και θα πραγματοποιηθεί επιμόρφωση 4 μονίμων εκπαιδευτικών του 4ου γυμνασίου από 01 έως 07 Αυγούστου 2021, στη Λεμεσό της Κύπρου. Με το πέρας της επιμόρφωσης θα πραγματοποιηθεί μια σειρά δράσεων εντός και εκτός του σχολείου. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ_ΔΡΑΣΗΣ Δελτίο_τυπου_erasmus__2021