Αρχική » Το σχολείο μας. » Σχολική Βιβλιοθήκη

Σχολική Βιβλιοθήκη

Στο δικό της χώρο στεγάζεται και η βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Πρόκειται για μια βιβλιοθήκη που γεννήθηκε από το μεράκι και το πείσμα όσων λειτουργών πίστεψαν στη δύναμη των βιβλίων και κατέβαλαν, παρά τις όποιες αντιξοότητες, τις δικές τους μικρές ή μεγάλες προσπάθειες ώστε να δημιουργηθεί ένας φιλόξενος χώρος, ένας μικρός, μαγικός κόσμος, προορισμένος απλόχερα στους μαθητές. Χάρη στις προσπάθειες αυτές, η βιβλιοθήκη εξακολουθεί την απρόσκοπτη λειτουργία της, φτάνοντας σήμερα να περιλαμβάνει περί τους 4.000 τόμους βιβλίων και περιοδικών. Οπωσδήποτε, οι δωρεές βιβλίων αποτέλεσαν εξαρχής την πηγή τροφοδοσίας της βιβλιοθήκης, ενώ η μέριμνα για την ανανέωση και ενίσχυσή της στηρίζεται και πάλι σε δωρεές, είτε από δημοτικές βιβλιοθήκες (όπως η βιβλιοθήκη του Δήμου Ηρακλείου Αττικής), είτε από εκδοτικούς οίκους (όπως οι εκδόσεις Scripta-Ροές), αλλά και στις προσφορές από την πλευρά των εκπαιδευτικών, μα, πολύ περισσότερο, και των ίδιων των μαθητών.

Είμαι ένα βιβλίο, διάβασέ με…

Στα πλαίσια της ενδυνάμωσης των σχέσεων μαθητών – καθηγητών, πραγματοποιήθηκε μια δράση που στόχευε στο να αναδειχθεί και να υποστηριχθεί το ενδιαφέρον των μαθητών για το βιβλίο και κατά επέκταση να αναπτυχθεί η δεξιότητα της ανάγνωσης. Η δράση αυτή είχε ακόμη μεγαλύτερη αξία λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι στις μέρες μας, λόγω της διευρυμένης χρήσης της τεχνολογίας, το ενδιαφέρον για το βιβλίο και οι ικανότητες ανάγνωσης φθίνουν.  Το ερέθισμα δόθηκε απ’ τη Διεθνή Μέρα Παιδικού Βιβλίου που έγινε στην Μπολόνια στις 2/4/2023 με σλόγκαν “είμαι ένα βιβλίο, διάβασε με”, μεταφρασμένο στις πιο δημοφιλείς ευρωπαϊκές γλώσσες. Ο χώρος της βιβλιοθήκης διαμορφώθηκε κατάλληλα, έτσι ώστε να υπάρχει ένας μεγάλος πάγκος όπου παρουσιάστηκε μια ευρεία ποικιλία λογοτεχνικού κυρίως βιβλίου από Έλληνες και ξένους λογοτέχνες του σήμερα αλλά και προγενέστερων εποχών. Ο στόχος ήταν οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με το λογοτεχνικό βιβλίο, το οποίο και τους προσφέρθηκε ως δώρο ούτως ώστε να τεθούν οι βάσεις εξοικείωσης με αυτό, αλλά και να αγαπήσουν την ανάγνωση. Σ αυτή τη δράση, τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με προθυμία και χαρά. Αποχώρησαν έχοντας επιλέξει δυο-τρία βιβλία το κάθε ένα, με την ικανοποίηση που ένιωσαν απ’ αυτή την εμπειρία εμφανώς αποτυπωμένη στα πρόσωπα τους.

Οργάνωση και επιμέλεια δράσης: Πουλοπούλου Γεωργία (Αγγλική Φιλολογία) και Κουνάδη Βαρβάρα (Γαλλική Φιλολογία)