Αρχική » Το σχολείο μας. » Εργαστήριο Τεχνολογίας

Εργαστήριο Τεχνολογίας

τεχνολογίας 1Η Τεχνολογία είναι ένα μάθημα που δεν έχει σαν στόχο να αναπτύξει συγκεκριμένες γνώσεις και ικανότητες, αλλά να προσφέρει μια εξοικείωση με το τεχνολογικό περιβάλλον δίνοντας τη δυνατότητα στους εκπαιδευόμενους να αντιμετωπίζουν και να επιλύουν οποιοδήποτε τεχνολογικό πρόβλημα. Συνεπώς, δεν προβλέπεται η διδασκαλία συγκεκριμένης ύλης, αλλά ένα πλαίσιο εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, εφαρμόζοντας στην πράξη την έννοια «μαθαίνω να μαθαίνω», μέσα από μια βιωματική διαδικασία. Από τα πρώτα χρόνια ιδρύσεως του σχολείου μας, δημιουργήθηκε και το εργαστήριο του μαθήματος της τεχνολογίας στο οποίο εργάζονται ομάδες μαθητών. Είναι ένας ιδιαίτερα φιλικός χώρος διακοσμημένος από τα έργα και τις κατασκευές των μαθητών, χώρος στον οποίο οι μαθητές χαίρονται να παρευρίσκονται.

Περισσότερες πληροφορίες και έργα των μαθητών ανά τάξη περιέχονται στους παρακάτω συνδέσμους:

Α Γυμνασίου               Β Γυμνασίου               Γ Γυμνασίου