Αρχική » Δραστηριότητες » Αθλητισμός

Αθλητισμός

Το πήραμε το χρυσό….

Η ομάδα αγοριών της ομάδας μπάσκετ του σχολείου μας κατέκτησε την 1η θέση στο 8ο διασχολικό πρωτάθλημα του Δήμου Ασπροπύργου, νικώντας με 29-33 την ομάδα του 3ου Γυμνασίου Ασπροπύργου. Επειδή μάλιστα ο αγώνας ήταν νοκ-άουτ οι μαθητές μας θα πάρουν το χρυσό κύπελλο , στην απονομή που θα γίνει σε εκδήλωση του δήμου στις 28 Μαΐου. Η ομάδα μας αποτελείτο από τους μαθητές : 1. Αθανασιάδης Ιωάννη, 2. Κομιώτη Ιωάννη, 3. Σαχόλλι Παναγιώτη, 4.Συμεωνίδη Χαράλαμπο , 5. Συρανίδη Γεώργιο, 6. Τοκατλίδη Παναγιώτη , ενώ το εντυπωσιακό είναι πως προπονητής της ομάδας είναι ο Γιάννης Κιάνζεβ, μαθητής μας που αποφοίτησε  την περσινή σχολική χρονιά. Συγχαρητήρια και για την προσπάθεια, αλλά κυρίως για το αθλητικό ήθος που επέδειξαν!!!

Όταν μιλάει η ψυχή…όταν μιλάει η ψυχή

Την Τρίτη 29 Μαΐου 2018, στις εγκαταστήσεις του 4ου Γυμνασίου Ασπροπύργου, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την παραολυμπιονίκη Δήμητρα Κοροκίδα και να συζητήσουν μαζί της θέματα που αφορούσαν την αναπηρία, τη διαφορετικότητα  και  την δυνατότητα συμμετοχής των ατόμων με αναπηρία στον αθλητισμό. Η ομιλία και η συζήτηση με την παραολυμπιονίκη υπήρξε καθηλωτική για μαθητές και καθηγητές δημιουργώντας προβληματισμούς για τη στάση ζωής και τα ίσα δικαιώματα και ευκαιριών των ατόμων με αναπηρία σε κάθε τομέα της ανθρώπινης ζωής (αθλητικό, κοινωνικό, πολιτικό). ​κ. Κορακίδα σας ευχαριστούμε θερμά!

5ο Σχολικό Πρωτάθλημα 2018

5ο σχολικό πρωτάθλημαΜε μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η συμμετοχή των μαθητών του σχολείου μας στο 5ο Διασχολικό Πρωτάθλημα που διοργάνωσε ο Δήμος Ασπροπύργου τόσο στα ομαδικά όσο και στα ατομικά αγωνίσματα. Το σχολείο μας συμμετείχε με ομάδες πετοσφαίρισης αγοριών και κοριτσιών, ποδοσφαίρου αγοριών και κοριτσιών, καλαθοσφαίρισης αγοριών καθώς και με συμμετοχές μαθητών μας στον κλασσικό αθλητισμό. Καλύτερες ομάδες αναδείχθηκαν οι ομάδες πετοσφαίρισης και ποδοσφαίρου, οι οποίες κατέλαβαν την 1η θέση. Την επίβλεψη των ομάδων μας είχαν οι Κ.Φ.Α. του σχολείου μας, Λυμπεράκου Μαργαρίτα και Κασάπογλου Ευθύμιος. ​Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας για την άψογη εμφάνισή τους και εκπροσώπηση του σχολείου μας στους αγώνες.

Σελίδες: 1 2