Επίσκεψη Στ τάξης στο Μουσείο Μπενάκη_Έκθεση Γιάννη Μόραλη

Δεκ 201814

Οι μαθητές μας της Στ΄τάξης επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στην αναδρομική έκθεση έργων ενός από τους μεγαλύτερους Έλληνες ζωγράφους, του Γ. Μόραλη.

Παρατήρησαν και θαύμασαν την τεχνική του ζωγράφου και την εξέλιξή της στο χρόνο. Ο εκπαιδευτικός εικαστικών του Σχολείου μας κ. Θανάσης Ραχούτης, τους μίλησε για τις ζωή και τις επιρροές του ζωγράφου, για τις τεχνοτροπίες, όπως αποτυπώθηκαν στο έργο του.

Με την δράση μας αυτή πλαισιώσαμε μία ακόμα φορά το όραμα του Σχολείου μας να λειτουργεί σαν πυρήνας γνώσης που ανοίγει διαύλους επικοινωνίας ανάμεσα στους μαθητές και τη σχολική κοινότητα με την τέχνη και την επιστήμη.

Η επίσκεψή μας στον χώρο του Μουσείου Μπενάκη επιβεβαίωσε ξανά την αξία της τέχνης, στην τέχνη της ζωής!

Από τη Δ/νση