Δελτίο Τύπου: “On Line Ψηφιακό Παιχνίδι: από τη χρήση στον εθισμό και ο ρόλος της οικογένειας στην πρόληψή του”

Νοέ 201828

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

To 4ο Δημοτικό Σχολείο Βούλας, συνεχίζοντας τις προσπάθειες για ένα Σχολείο ανοικτό στην Κοινωνία, διοργάνωσε την Τετάρτη 28 Νοεμβρίου 2018 στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Σχολείου ομιλία – συζήτηση με τίτλο:

On Line Ψηφιακό Παιχνίδι:

από τη χρήση στον εθισμό

και ο ρόλος της οικογένειας στην πρόληψή του

Καλεσμένος ομιλητής ήταν ο κ.Ρούσσος Αχιλλέας, Διευθυντής του Δικτύου Πρόληψης και Έγκυρης Παρέμβασης του ΚΕΘΕΑ. Ο κ. Ρούσσος μίλησε σε γονείς και εκπαιδευτικούς τονίζοντας πώς δεν υπάρχουν «μυστικές συνταγές – αναλγητικά» των προβλημάτων εθισμού και εξάρτησης που μπορούν να αντιμετωπίσουν παιδιά και έφηβοι. Το μυστικό κρύβεται στις σχέσεις που αναπτύσσονται στην οικογένεια καθώς και στις φιλικές και κοινωνικές σχέσεις του παιδιού. Κάθε βήμα του παιδιού σε ένα περιβάλλον αποδοχής το απομακρύνει από την επιθυμία ένταξής του στο φαντασιωτικό περιβάλλον του διαδικτύου και στην απομόνωση.

Από τη Δ/νση του Σχολείου