Υιοθεσία μαθητών Α΄τάξης

Σεπ 201821

Η Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου ήταν μια χαρούμενη ημέρα στο σχολείο μας που η αυλή του γέμισε γέλια ! Πραγματοποιήσαμε την καθιερωμένη πια “υιοθεσία” των μαθητών μας της πρώτης τάξης από  τους μαθητές της έκτης .

Τα πρωτάκια μας “υιοθετούνται” από τα μεγαλύτερα παιδιά του σχολείου, τα οποία γίνονται οι «μέντορές» τους. Γνωρίζονται, συνομιλούν, αναλαμβάνουν να τα ξεναγήσουν στο σχολείο, να τους μιλήσουν για τους χώρους του και να τους υποδείξουν θετικές συμπεριφορές.

Στόχος του προγράμματος είναι η δημιουργία  σχέσεων  φιλίας ανάμεσα σε μικρούς και μεγάλους μαθητές. Οι μικροί μας, αναπτύσσουν αισθήματα ασφάλειας και οικειότητας για την καθημερινότητά τους στο σχολικό χώρο. Παράλληλα οι μεγάλοι  μαθητές αποκτούν υπευθυνότητα και σύνεση  που απαιτούνται για την καθοδήγηση των μικρότερων φίλων τους!!!

Οι εκπ/κοι Φυσικής Αγωγής

Οι Εκπ/κοί των τάξεων