Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης επισκέφθηκαν το Βυζαντινό Μουσείο και παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με στόχο την εξοικείωσή τους αφενός με την αισθητική της βυζαντινής εποχής μέσα από την παρατήρηση και τη ζωγραφική επιλεγμένων εκθεμάτων του μουσείου (ψηφιδωτά, γλυπτά, κεραμικά), αφετέρου με τον ίδιο τον χώρο του μουσείου. Ξεναγηθήκαμε στο χώρο της μόνιμης έκθεσης και αντικρίσαμε την ιστορία μέσα από τα μάτια της ψυχής των Βυζαντινών.
Οι εκπαιδευτικοί της Ε τάξης
Ζαχαράκη Σοφία
Σκέλλας Αντώνης
Αφήστε μια απάντηση
Για να σχολιάσετε πρέπει να συνδεθείτε.