Φιλοτεχνούμε Αφίσες για τη Δανειστική Βιβλιοθήκη του Σχολείου

Μάι 20238

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου αλλά και τις δράσεις φιλαναγνωσίας που γίνονται καθόλη τη διάρκεια του έτους, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ2 τάξης ανέλαβαν να δημιουργήσουν τις αφίσες για τη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Αφού συζήτησαν στην τάξη, με τη βοήθεια της δασκάλας τους κυρίας Ελένης Καμενίδου  και μέσω καταιγισμού ιδεών, πρότειναν μία σειρά από σλόγκαν για τις αφίσες.

Στη συνέχεια, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Εικαστικών κυρίας Νάνσυς Μπαλούτογλου, επέλεξαν 4 από αυτά και τα μετέφεραν στο χαρτί δουλεύοντας ομαδοσυνεργατικά και  δίνοντας  χρώμα και σχήμα στις ιδέες τους.

Και όπως και οι αφίσες τους, οι μαθητές/τριες μας προσκαλούν… να “βουτήξουμε”, να “πετάξουμε”, να “ταξιδέψουμε” σε κόσμους και πολιτείες από βιβλία!!!

Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρουμε ποια να διαλέξουμε…

Από τη Δ/νση του Σχολείου

boytia 004 space 004 synnefa olo 004ΑΦΙΣΑ ΚΟΣΜΟς 004 city 002