Φροντίδα και υποστήριξη στο σχολείο

Μαΐ 20226

Το 4ο Δημοτικό σχολείο Βούλας με τα τμήματα Δ1+Δ2 συμμετείχε στη διεθνή διαδικτυακή έκθεση με θέμα

«Νιώθοντας φροντίδα και υποστήριξη στο σχολείο μας:

Ένα ταξίδι στον κόσμο».

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από την ψυχολόγο του σχολείου Κα Παπαστεφανάτου Χριστίνα, την κοινωνική λειτουργό Κα Αργυρίου Χρυσούλα και την καθηγήτρια των εικαστικών Κα Ζάγκα Λαμπρινή.

Οι μαθητές αρχικά συμμετείχαν σε συζήτηση στην τάξη για τον τρόπο που το σχολικό περιβάλλον μπορεί να γίνει αντιληπτό από τους ίδιους ως ένα πλαίσιο που λειτουργεί υποστηρικτικά, τους ενδυναμώνει, τους βοηθά να νοιώθουν καλά στη μάθηση, στις σχέσεις τους με τους άλλους, αναδεικνύει τα δυνατά τους σημεία, δίνει ευκαιρίες, σέβεται την ετερότητα και ενισχύει την αποδοχή των μαθητών/τριών λαμβάνοντας υπόψη τις μοναδικές ανάγκες των μαθητών/τριών.

Στη συνέχεια οι μαθητές ανακαλύπτοντας τη δημιουργικότητα τους ανέλαβαν τη δημιουργία ενός poster που συνοψίζει το περιεχόμενο των συζητήσεων στην τάξη, τους αντιπροσωπεύει και τους εκφράζει. Οι μαθητές συμμετείχαν με πολύ υψηλό κίνητρο και αυτό φαίνεται και στο αποτελεσμα της ομαδικής τους δουλειάς.

Παρακάτω παραθέτουμε το λινκ με τις συμμετοχές όλων των σχολείων στην Ελλάδα:

Παπαστεφανάτου Χριστίνα

IMG 20220506 113749 copy 1712x2890 002 IMG 20220506 114132 copy 1713x2892