Παγκόσμια Ημέρα κατά της έμφυλης βίας

Νοέ 202125

Η διαπαιδαγώγηση των μαθητών σε θέματα κοινωνικών συμπεριφορών και στάσεων ζωής ξεκινά από την παιδική ηλικία τους.

Με αυτή την παραδοχή, σήμερα , στο πλαίσιο της Παγκόσμιας ημέρας για την εξάλειψη της Βίας κατά των γυναικών παρουσιάσαμε στους μαθητές της  Στ΄ Τάξης ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα θέματα της έμφυλης βίας και του έμφυλου διαχωρισμού. Μιλήσαμε για τα στερεότυπα σχετικά με τα φύλα και τα όρια που θέτουν.

Αποσαφηνίστηκαν οι έννοιες του φύλου και οι κοινωνικές  προκαταλήψεις που χτίζονται γύρω από αυτό που συχνά οδηγούν σε κάποιου είδους παραβίαση της ανθρώπινης ελευθερίας. Μεταφέραμε ένα μήνυμα αισιοδοξίας για τη νέα αυτή γενιά, την ενημερωμένη και ευαισθητοποιημένη σε ζητήματα που χρόνια τώρα μας οδηγούν σε αδιέξοδες καταστάσεις.

Παπαστεφανάτου Χριστίνα,  Ψυχολόγος

Αργυρίου Χρυσούλα, Κοινωνική Λειτουργός