Εθελοντικός καθαρισμός παραλίας

Οκτ 202121

Το βροντερό «παρών» έδωσε το 4ο Δημοτικό Σχολείο Βούλας στη δράση της Helmepa, που συντονίζεται για 31η συνεχή χρονιά.

Στo πλαίσιo του περιβαλλοντικού προγράμματος λάβαμε μέρος στον παγκόσμιο εθελοντικό καθαρισμό ακτών 2021 της Helmepa με αποστολή την παραλία του μικρού Καβουρίου, όπου και καθαρίσαμε συλλέγοντας ανακυκλώσιμα και μη υλικά.

Χρέος όλων μας είναι η ευαισθητοποίηση σχετικά με την προστασία του περιβάλλοντος και η διασφάλιση του μέλλοντος. Συνοδοιπόρος μας ο δήμος, στήριξε τους μικρούς μας μαθητές προσφέροντας τα απαραίτητα ,σακούλες, γάντια, αλλά και χυμούς και νερά.

Η ανάλυση των ευρημάτων δεν εμπεριείχε εκπλήξεις, καθώς αποτσίγαρα και θρυμματισμένα κομμάτια πλαστικού βρέθηκαν και πάλι στην πρώτη θέση των πολυπληθέστερων απορριμμάτων.

Οι εκπαιδευτικοί της ΣΤ τάξης

Νικολαϊδου Ειρήνη