Παρουσίαση στους μαθητές: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

Απρ 20212

Ευχαριστούμε την κ. Μαρία Κασιμάτη – Πάνου, μητέρα μαθήτριας του Σχολείου μας και συν-συγγραφέα του βιβλίου «Πολεμώντας το ΄21», για την ωραία παρουσίαση που πρόσφερε στους μαθητές μας της Στ΄ τάξης.

Η προσέγγιση της Ιστορίας είναι μια δύσκολη παιδαγωγική αναμέτρηση για τους εκπαιδευτικούς!

Στόχος μας είναι η Ιστορία να μην αποτελεί για τους μαθητές  μια απαρίθμηση γεγονότων και χρονολογιών αλλά να προσεγγίζουν πρόσωπα και γεγονότα τοποθετώντας τα στο κοινωνικό και ιστορικό τους πλαίσιο.

Στη χθεσινή παρουσίαση η κ. Κασιμάτη, προσέγγισε την πιο εμβληματική προσωπικότητα του αγώνα για την απελευθέρωση, τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη και μιλήσαμε για τον άνθρωπο, τον αγωνιστή, τις μάχες που έδωσε και την προσφορά του.

Η συζήτηση που έγινε με τους μαθητές μας, η ανάγνωση κειμένων που μας πρόσφεραν μας αντάμειψε και υποστήριξε την άποψή μας πως υπάρχουν πάντοτε δράσεις που μειώνουν την απόσταση που μας επέβαλε η πανδημία!

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Αλεξάνδρα Μαρκοπούλου