tablets από το Σχολείο

Νοέ 202027

Αγαπητοί γονείς καλησπέρα σας,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το Σχολείο μας παρέλαβε από το ΥΠΑΙΘ πέντε (5) tablets με σκοπό να τα διαθέσει σε μαθητές προσωρινά και για όσο χρονικό διάστημα η Σχολική μονάδα αναστέλλει τη λειτουργία της .

Σύμφωνα με τις αρ. πρωτ. Φ8/46284/Δ4/14-4-2020 και 155192/ΓΔ4/14-11-2020 εγκυκλίους για την παράδοση/παραλαβή των ηλεκτρονικών συσκευών στις σχολικές μονάδες, η απόφαση διάθεσης των συσκευών αυτών θα λαμβάνεται με βάση κοινωνικά και άλλα κριτήρια, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται ιδίως:

• το χαμηλό εισόδημα
  • η ανεργία γονέων/κηδεμόνων
  • η ιδιότητα μέλους μονογονεïκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας
  • ή ύπαρξη ειδικών δυσκολιών μάθησης.

Όσοι δεν διαθέτετε ηλεκτρονική συσκευή για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση του παιδιού σας και εντάσσεστε στις παραπάνω κατηγορίες, μπορείτε να στείλετε ηλεκτρονικά από την Παρασκευή 27-11-2020 ως και τη Δευτέρα 30-11-2020 στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Σχολείου 4dimvoul@sch.gr το αίτημά σας επισυνάπτοντας τα παρακάτω δικαιολογητικά:

• Έντυπο εισοδήματος Ε1 (2019)
  • Έγγραφα που αποδεικνύουν:
    • Ανεργία
    • οικογενειακή κατάσταση
    • οποιοδήποτε άλλο έγγραφο το οποίο αποδεικνύει ότι εντάσσεστε σε μία από τις παραπάνω κατηγορίες.

Με την παραλαβή της συσκευής ο γονέας/κηδεμόνας θα υπογράψει Υπεύθυνη Δήλωση, στην οποία θα αναφέρεται ρητά ότι:

• παρέλαβε τη συγκεκριμένη συσκευή
  • αναλαμβάνει την υποχρέωση της επιστροφής της ανωτέρω συσκευής στη σχολική μονάδα, όταν εκλείψουν οι λόγοι για τους οποίους του παραχωρήθηκε η χρήση της (π.χ. όταν λήξει η αναστολή της δια ζώσης λειτουργίας των σχολικών μονάδων), ή οποτεδήποτε του ζητηθεί από τη Διεύθυνση της σχολικής μονάδας και
  • θα καταβάλει αποζημίωση στο Ελληνικό Δημόσιο ή θα προχωρήσει σε αντικατάσταση της ηλεκτρονικής συσκευής σε περίπτωση απώλειας, καταστροφής ή βλάβης η οποία υπερβαίνει την αναμενόμενη από τη συνήθη χρήση της και δεν οφείλεται σε ελάττωμα της συσκευής, καθώς και σε περίπτωση που απλώς αρνηθεί την επιστροφή της στη σχολική μονάδα, από την οποία την παρέλαβε.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου