Εικαστικές δημιουργίες

Νοέ 202011

Οι εμπειρικές μελέτες δείχνουν ότι οι τέχνες βελτιώνουν την υγεία και την ευημερία των ανθρώπων. Η εμπλοκή με την τέχνη είναι απαραίτητη για την ανθρώπινη εμπειρία. Μόλις αναπτυχθούν οι κινητικές δεξιότητες, τα παιδιά επικοινωνούν μέσω της καλλιτεχνικής έκφρασης. Οι τέχνες μάς «προκαλούν» μέσω των διαφορετικών οπτικών γωνιών με τις οποίες αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο, μας «σπρώχνουν» προς την ενσυναίσθηση και μας δίνουν την ευκαιρία να «αντιληφθούμε» την ανθρώπινη κατάσταση.

Η καλλιτεχνική εκπαίδευση συμβάλλει στην κριτική σκέψη, στην ενσυναίσθηση, στην συναντίληψη και συμπερίληψη, προσφέρει κοινωνικές και γνωστικές δεξιότητες για έναν κόσμο που διαρκώς αλλάζει. Τα παιδιά πρώτα πρέπει να γνωρίσουν τον εαυτό τους κι έτσι να αποδεχθούν τον άλλον και να ενταχθούν στο σύνολο.

Συγχαρητήρια στην εικαστικό του Σχολείου μας Λιακοπούλου Δήμητρα και στους μαθητές όλων των τάξεων που δεν σταματούν να δημιουργούν καθημερινά.

Η διευθύντρια του Σχολείου

Μαρκοπούλου Αλεξάνδρα