Εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Υιοθεσία μαθητών Α΄Τάξης”

Σεπ 201929

Πριν 4 χρόνια μια απλή ιδέα έκανε τη ζωή όλων μας , μικρών και μεγάλων, ομορφότερη!

Δεν είναι άλλη από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα υιοθεσίας των παιδιών της Α΄από τη ΣΤ΄δημοτικού. Μια στιγμή που με αγωνία πλέον κάθε χρόνο αναμένουν οι μαθητές μας.

Είναι η μέρα όπου οι μεγάλοι γνωρίζουν τους μικρούς του σχολείου και αναλαμβάνουν να γίνουν «μέντορές» τους.Γνωρίζονται, συνομιλούν, παίζουν και αναλαμβάνουν να τους  ξεναγήσουν στους χώρους του σχολείου.

Έτσι και την Παρασκευή, 29 Σεπτεμβρίου,  πραγματοποιήσαμε για ακόμη μία φορά με επιτυχία το πρόγραμμα- θεσμός όπου με πολλή ανυπομονησία και τρυφερότητα ο κάθε μαθητής της Στ΄ υιοθέτησε το πρωτάκι του, γεφυρώνοντας το χάσμα μικρών και μεγάλων του σχολείου και δίνοντας την ευκαιρία στο να γεννηθεί μια ξεχωριστή φιλία.

Εκπαιδευτικοί Στ΄τάξης: Σδρόλια Φωτεινή- Σινάνη Μπέτυ

Εκπαιδευτικοί Α΄τάξης : Παπακωνσταντίνου Πόπη- Πιτσάρου Αντωνία