Οι Inventors, η αγωνιστική ομάδα ρομποτικής του 4ου Δημοτικού Σχολείου Βούλας, στο Προεδρικό Μέγαρο καλεσμένοι του Προέδρου της Δημοκρατίας κ.Προκοπίου Παυλοπούλου

Μάι 201921

Την Κυριακή 19 Μαΐου 2019 πραγματοποιήθηκε  στο Προεδρικό Μέγαρο η προγραμματισμένη επίσκεψη των ομάδων, που διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής FIRST LEGO League Greece.Εκεί ήταν και οι Inventors, η αγωνιστική ομάδα ρομποτικής του Σχολείου μας, ως πρωταθλητές Ελλάδος και 1οι στον κόσμο στο Project-Research

Υποδεχόμενος τους νεαρούς φιλοξενούμενούς του, ο κ. Παυλόπουλος αναφέρθηκε στις γενικές αρχές οι οποίες «πρέπει να σας καθοδηγούν και να σας στηρίζουν σε αυτή την τόσο αξιέπαινη πορεία σας που, επιπλέον, εκπροσωπεί ένα γνήσιο πρότυπο Αριστείας».

Όπως σημείωσε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, «Η σχέση του σύγχρονου Ανθρώπου με την Τεχνολογία και τα επιτεύγματά της, κατ’ εξοχήν δε τα τελευταία χρόνια, είναι γεμάτη αντιφάσεις. Όχι αντιθέσεις, που θα μπορούσε να τις συμβιβάσει η διαλεκτική σύνθεσή τους, αλλά πραγματικές αντιφάσεις, που τις δημιουργούν από την μια πλευρά η, καθ’ όλα δικαιολογημένη, «υπερηφάνεια» του δημιουργού απέναντι στα δημιουργήματά του, απόρροια του φαουστικού χαρακτήρα του Δυτικοευρωπαϊκού Πολιτισμού, ο οποίος εκφράζεται και με τον πόθο για το άπειρο. Και, από την άλλη πλευρά, το δέος και ο συνακόλουθος φόβος απέναντι στα δημιουργήματα αυτά. Ένας φόβος που τον υποδαυλίζει, σχεδόν υποσυνείδητα, εκείνο το συναισθηματικό κράμα, το οποίο προκύπτει από το «μείγμα» του παράδοξου και του παράλογου, σε τελική δε ανάλυση το «μείγμα» του δέους που αισθάνεται ο δημιουργός, όταν τα δημιουργήματά του αρχίζουν να κινούνται πέραν των σχεδιασμών του και των προσδοκιών του, ακόμη δε περισσότερο όταν αυτός νομίζει ότι, εν τέλει, θα τον ξεπεράσουν ή και θα τον υποκαταστήσουν. Είναι ακριβώς οι κατά τ’ ανωτέρω αντιφάσεις, οι εκφάνσεις τους και οι αιτίες τους, που εξηγούν το πώς και το γιατί ο σύγχρονος Άνθρωπος δεν καταφέρνει πάντα να συνθέσει, με την απαιτούμενη επιστημονικώς αντικειμενικότητα και επάρκεια, τα δεδομένα του όλου οικοδομήματος της Τεχνολογίας».

Σύμφωνα με τον κ. Παυλόπουλο, οι ίδιες αντιφάσεις, οι εκφάνσεις τους και οι αιτίες τους εξηγούν και το πώς και γιατί ο σύγχρονος Άνθρωπος δεν καταφέρνει πάντοτε να «ισορροπήσει», κατά την στάθμιση των επιπτώσεων της τεχνολογικής προόδου