9ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας – Πως οραματίζομαι την πόλη μου, τα Φάρσαλα!

9o Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Λάρισα 11 Απριλίου 2019

4ο Δημοτικό Σχολείο Φαρσάλων

Τάξη Ε

Πως οραματίζομαι την πόλη μου, τα Φάρσαλα

Οι μαθητές της τάξης μας, συμμετείχαμε  στην εκδήλωση του δήμου Φαρσάλων με θέμα:

«21η τακτική τριμηνιαία Συνάντηση Εργασίας των Δήμων μελών του Εθνικού Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας»

Από το δημαρχείο της πόλης μας πραγματοποιήσαμε απευθείας σύνδεση με το Δημαρχείο Αμαρουσίου, όπου μιλήσαμε και παρουσιάσαμε την εργασία μας στην 21η τακτική τριμηνιαία Συνάντηση Εργασίας των Δήμων μελών του Εθνικού Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.

Οι παρευρισκόμενοι ήταν Δήμαρχοι και άνθρωποι που εργάζονται στους δήμους μέλη του δικτύου.

Το θέμα ήταν: Η πόλη μου σήμερα, Πως οραματίζομαι την πόλη μου,  Τα Φάρσαλα, και αυτό θα σας παρουσιάσουμε σήμερα.

Αρχικά χωριστήκαμε σε δύο ομάδες.

Η πρώτη είχε στόχο να αναγνωρίσει τα θετικά και τα αρνητικά της πόλης μας όπως είναι σήμερα.

Η δεύτερη είχε στόχο να περιγράψει πως θα ήθελε την πόλη μας.

Για το λόγο αυτό δημιουργήσαμε δύο δημοσκοπήσεις, με το εργαλείο answergarden.

Στην 1η δημοσκόπηση επισημάναμε τα θετικά και τα αρνητικά της πόλης μας και ψηφίσαμε γι’αυτό.

Στη 2η δημοσκόπηση γράψαμε και ψηφίσαμε πως θέλουμε να είναι η πόλη μας.

Σε αυτές ψήφισαν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας.

Επίσης ζωγραφίσαμε την πόλη μας όπως είναι και όπως την οραματιζόμαστε, βρήκαμε από το διαδίκτυο εικόνες με τις εκδηλώσεις της πόλης μας, φωτογραφίσαμε τα σημεία ενδιαφέροντος της πόλης μας, ότι μας αρέσει και ότι δεν μας αρέσει και θέλουμε να το αλλάζουμε και βάλαμε όλο το υλικό σε δύο Padlet.

Τέλος γράψαμε κείμενα και γυρίσαμε ένα βίντεο με πρωταγωνιστές εμάς σε διάφορα σημεία της πόλης μας. Το βίντεο το επεξεργαστήκαμε με το movie maker.

Αυτή την εργασία μας θα δείτε τώρα!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.