9o Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας – Επιτραπέζιο Παιχνίδι Παίζω και Μαθαίνω! Ένα διαφορετιό φιδάκι με θέμα τους υπολογιστές

Το επιτραπέζιο παιχνίδι, “Παίζω και μαθαίνω! Ένα διαφορετικό φιδάκι με θέμα τους υπολογιστές”, δημιουργήθηκε από τους μαθητές της Γ1 τάξης του 4ου Δημοτικού Σχολείου Φαρσάλων. Το θέμα είναι το υλικό και το λογισμικό του υπολογιστή καθώς και οι λειτουργίες τους.

“Παίζω και μαθαίνω! Ένα διαφορετικό φιδάκι με θέμα τους υπολογιστές”

Αποτελείται από:

• Ένα ταμπλό.
  • Τις κάρτες με τις ερωτήσεις.
  • Τους κανόνες του παιχνιδιού.

Για να παίξετε θα χρειαστείτε επίσης από 1-4 πιόνια και ένα ζάρι.

Μπορεί να παιχτεί από τους μαθητές μέσα στην τάξη και βοηθά στην κατανόηση των εννοιών υλικό και λογισμικό.

Τα αρχεία είναι διαθέσιμα στους παρακάτω συνδέσμους.

Για να κατεβάσετε το ταμπλό του παιχνιδιού πατήστε εδώ για το αρχείο εικόνας ή εδώ για το αρχείο Postmaker.

Για να έχετε καλύτερη ποιότητα στα χρώματα, το ταμπλό θα το ανοίξετε και θα το εκτυπώσετε από το web 2.0 εργαλείο Postermaker.com.

Για να κατεβάσετε τις κάρτες, πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε τις οδηγίες πατήστε εδώ.

Καλή σας διασκέδαση.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.