Δημοσιεύθηκε στην Τα νέα του Σχολείου μας - School News, Τάξη Ε' - 5th Grade, Τάξη Στ' - 6th Grade

ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

Διαφάνεια2

Σήμερα, Τρίτη  Φεβρουαρίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ και Στ’ Τάξης συμμετείχαν σε δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης με θέμα «Πρώτες Βοήθειες για παιδιά» η οποία πραγματοποιήθηκε από προσωπικό του Γενικού Νοσοκομείου Βόλου στο πλαίσιο των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας της 5ης Υγειονομικής Περιφέρειας. Η επιμόρφωση διήρκεσε περίπου 3 διδακτικές ώρες και είχε βιωματικό χαρακτήρα. Τα παιδιά, μέσα από μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση, είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την αντιμετώπιση κάθε είδους περιστατικού, να εκφράσουν απορίες και σκέψεις, αλλά και να δοκιμάσουν τα όσα έμαθαν μέσα από ένα παιχνίδι ρόλων (χειρισμός ατόμου που έχει χάσει τις αισθήσεις του, αντιμετώπιση πνιγμονής, χρήση επιδέσμου, κτλ). Ευχαριστούμε θερμά τις κυρίες Ευγενία Μουστάκα και Ιουλιάνα Μιχαηλίδου για την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση και δράση, μέσα από την οποία μπόρεσαν τα παιδιά μας να διευρύνουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους σε ένα τόσο σημαντικό πεδίο.