Lego Education Coding Express

Εισαγωγή στην Εκπαιδευτική Ρομποτική με Lego Education Coding Express στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Πρόγραμματος Erasmus+ΚΑ209 – Σχολικές Συμπράξεις με τίτλο «Difficult topicsin good fan – education in the future» μεταξύ  του νηπιαγωγείου Publiczne Przedszkole Nr 7 im. Pszczolki Mai w Pile από την Πολωνία, που έχει και το συντονισμό, του νηπιαγωγείου Escola Pla de Girona από την Ισπανία και του 3ου Νηπιαγωγείου Τριλόφου από την Ελλάδα που θα υλοποιηθεί τη διετία Νοέμβριου 2019 – Νοέμβριου 2021 και θα χρηματοδοτηθεί από την ευρωπαϊκή ένωση, δημιουργώντας ένα δίκτυο συνεργασίας και ανταλλαγής καλών πρακτικών.Παράλληλα το σχολείο μας αξιοποιεί και τις υπόλοιπες επιδαπέδιες ρομποτικές συσκευές (beebot, mousse bot, first coding robotics , lego wedo 2, ώστε να επιτευχθούν οι εκπαιδευτικοί στόχοι του προγράμματος.