Την Παρασκευή 31 Μαΐου 2024 με το Νηπιαγωγείο μας επισκεφθήκαμε τον Βοτανικό Κήπο Ζέλιος Γη που βρίσκεται μέσα στη φύση , μία όαση με 3.500 φυτά, ποικιλίες τριαντάφυλλων, σπάνιες ποικιλίες λουλουδιών και βοτάνων, πληθώρα αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών . Περιηγηθήκαμε στους χώρους. θαυμάσαμε τον κήπο των αγγέλων, το λαχανόκηπο και τον βοτανόκηπο, το θέατρο των προτομών, το στάδιο, τον αμπελώνα.
Στο κέντρο του κήπου εντυπωσιαστήκαμε από το γυάλινο πύργο της ανακύκλωσης, ο οποίος και συγκεντρώνει τα βλέμματα των επισκεπτών. Κατασκευάστηκε σε μόλις δύο χρόνια, εξολοκλήρου από τον Βασίλειο Ζέλιο και χρειάστηκε περίπου 12.500 γυάλινα μπουκάλια.
Αποτελείται από 2 ορόφους με γυάλινες επιφάνειες, για να βλέπεις όταν βρίσκεσαι στο ισόγειο και αποτελεί «σύμβολο ανακύκλωσης». Ταΐσαμε και τα πανέμορφα ελάφια και τα κατσικάκια νάνους που φιλοξενούνται μέσα στον κήπο. Οι μαθητές έκαναν δραστηριότητες με τον πηλό (κεραμική), διασκέδασαν στη φύση. Υπήρξε χρόνος για φαγητό και ξεκούραση και πίσω στη βάση μας γεμάτοι με ωραίες εικόνες και εμπειρίες.
![IMG 20240531 093538](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_093538-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 093119](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_093119-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 093859](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_093859-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 093902](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_093902-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 093915](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_093915-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 094015](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_094015-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 104959](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_104959-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 105002](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_105002-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 105006](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_105006-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 110701](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_110701-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 111923 1](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_111923-1-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 112057](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_112057-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 112104](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_112104-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 112131 1](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_112131-1-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 112242 1](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_112242-1-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 110752](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_110752-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 112101 edit 302525973234045](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_112101_edit_302525973234045-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 112645 edit 302501083852799](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_112645_edit_302501083852799-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 113623](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_113623-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 112826 edit 302451874242390](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_112826_edit_302451874242390-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 094327](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_094327-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 112757 edit 302474125747074](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_112757_edit_302474125747074-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 112818](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_112818-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 112808](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_112808-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 112756](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_112756-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 113205](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_113205-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 113348](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_113348-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 113427](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_113427-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 100149 edit 302623682455905](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_100149_edit_302623682455905-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 100149 edit 302623682455905](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_100149_edit_302623682455905-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 095717 edit 302759606728801](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_095717_edit_302759606728801-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 095257 edit 302781630904319](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_095257_edit_302781630904319-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 095254 edit 302799484893899](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_095254_edit_302799484893899-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 095250 edit 302815936147022](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_095250_edit_302815936147022-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 094808 edit 302829564468374](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_094808_edit_302829564468374-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 094801 edit 302843363702226](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_094801_edit_302843363702226-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 094801 edit 302843363702226](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_094801_edit_302843363702226-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 094157 edit 302898236951176](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_094157_edit_302898236951176-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 094329](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_094329-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 095545](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_095545-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 100117](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_100117-225x300.jpg?x88985)
![IMG 20240531 094309](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_094309-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 094333](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_094333-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 094327](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_094327-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 094333](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_094333-300x225.jpg?x88985)
![IMG 20240531 094329](https://blogs.sch.gr/3nipaitol/files/2024/06/IMG_20240531_094329-300x225.jpg?x88985)