Άρθρα ανά μήνα: Φεβρουάριος 2024
Εγγραφές μαθητών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25
Παιχνίδια στην αυλή του σχολείου μας
Εγώ και τα συναισθήματά μου
Mιλήσαμε για τα συναισθήματα και προσπαθήσαμε να καταλάβουμε τί νιώθουμε. Ποια είναι η διαφορά χαράς και λύπης και πότε αισθάνομαι το κάθε συναίσθημα; Συζητήσαμε για το πως μπορούμε να καταλάβουμε τι νιώθει κάποιος. Αναφέραμε τι είναι αυτό που μας κάνει να χαιρόμαστε και τί να λυπούμαστε. Τα παιδιά καθημερινά διαλέγουν το όνομά τους και μας δείχνουν πώς νιώθουν κάθε μέρα και γιατί. Δείξαμε με το πρόσωπο μας εκφράσεις που δείχνουν το κάθε συναίσθημα.
Βρήκαμε τα αρχικά γράμματα διαφόρων συναισθημάτων και παίξαμε με αυτά. Τα παιδιά κινούνται ελεύθερα στο χώρο με μουσική. Μόλις η μουσική σταματήσει βρίσκουν ένα γράμμα και δείχνουν με το πρόσωπο τους αυτό το συναίσθημα.
Το ζάρι των συναισθημάτων.
Κάθε πλευρά του ζαριού δείχνει και από ένα συναίσθημα. Τα παιδιά ρίχνουν με τη σειρά το ζάρι και ανάλογα με το συναίσθημα που τυχαίνει μας αναφέρουν ποτέ αισθάνθηκα αυτό το συναίσθημα τελευταία φορά με το ζάρι των συναισθημάτων.
Ζωγραφίσαμε προσωπάκια που δείχνουν τα συναισθήματα και μετά τα φτιάξαμε με πλαστελίνη.
Επιλέξαμε το συναίσθημα που μας εκφράζει.
Ομαδοποίηση συναισθημάτων κάτω από την αντίστοιχη λέξη.
Παλέτα συναισθημάτων
Παίζω και μαθαίνω
Συστάσεις για τον εμβολιασμό των ατόμων που παρουσιάζουν ελλιπή θωράκιση ή παντελή ανοσία έναντι της ιλαράς»
Ο κύκλος του νερού
Αυτή την εβδομάδα στη παρέα μας είχαμε έναν καινούργιο φίλο τον Σταγονούλη. Με αφορμή την επίσκεψη του μιλήσαμε για το κύκλο του νερου και το ταξίδι που κάνει ο Σταγονούλης. Είδαμε ένα σχετικό βίντεο και τραγουδήσαμε το τραγούδι ” Από που είσαι ποταμάκι”. Διαβάσαμε το παραμύθι ” Το ταξίδι της σταγόνας ” και συζητήσαμε για το περιβάλλον και τη σπουδαιότητα του νερου . Στο τέλος προσπαθήσαμε να το αποτυπώσουμε στο χαρτί.
Πειραμαριστήκαμε με το νερό για να δούμε τις ιδιότητές του και μαντέψαμε ποια αντικείμενα βουλιάζουν και ποιά επιπλέουν. Ήρθαμε σε επαφή με τις έννοιες τήξη και πήξη βάζοντας σε ποτήρια νερό, ξύδι, αλατόνερο, και λάδι για να δούμε αν θα παγώσουν στη κατάψυξη. Κάναμε υποθέσεις για το ποιο πιστεύουμε ότι θα παγώσει και περιμέναμε τα αποτελέσματα.
Φύλλα εργασίας στα μαθηματικά