Αρχική » Πραγματοποίηση 3ης συνάντησης Σχολής Γονέων

Πραγματοποίηση 3ης συνάντησης Σχολής Γονέων

Το 3o ΓΕΛ Κοζάνης συνεχίζει για δεύτερη χρονιά τη λειτουργία της «Σχολής Γονέων».
Στη συνάντηση που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 29/2/2024, οι κυρίες Άννα Λαζή και Σοφία Σιδηροπούλου θεραπεύτριες του ΚΕΘΕΑ (Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων)  και ο κύριος Κωνσταντίνος Λάζος, υπεύθυνος ΚΕΘΕΑ, σύμβουλος τοξικοεξάρτησης και οικογενειακός θεραπευτής ανέλυσαν το θέμα «Οι εξαρτήσεις και ο ρόλος της οικογένειας. Αναγνώριση συμπτωμάτων και τρόπος αντιμετώπισης». Μετά την σύντομη ενημέρωση για τη λειτουργία του ΚΕΘΕΑ και τις υπηρεσίες που προσφέρει το Παράρτημα Δυτικής Μακεδονίας που εδρεύει στην Κοζάνη, αναφέρθηκαν στα είδη των εξαρτήσεων, τα στάδια της εξάρτησης, τις αιτίες που οδηγούν σε αυτές και σε οδηγίες για την αντιμετώπισή τους. Την εισήγηση ακολούθησε μια άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση με τους γονείς, οι οποίοι με ειλικρίνεια κατέθεσαν προβληματισμούς και προσωπικά βιώματα με τους εφήβους και με ιδιαίτερη προσοχή άκουσαν για στοχευμένους τρόπους παρέμβασης από το επιστημονικό προσωπικό του ΚΕΘΕΑ.

Οι εισηγητές αφιέρωσαν πολύ χρόνο στην κουβέντα με τους γονείς, αναφέρθηκαν σε πληθώρα παραδειγμάτων και δημιούργησαν κλίμα οικειότητας και εμπιστοσύνης. Έτσι οι γονείς μπόρεσαν να εκφραστούν ελεύθερα με τη σιγουριά ότι θα λάβουν εμπεριστατωμένες και τεκμηριωμένες απαντήσεις και συμβουλές που μπορούν να
εφαρμόσουν άμεσα. Η εισήγηση λειτούργησε για αυτούς σαν ένα βιωματικό εργαστήριο από όπου έφυγαν ενδυναμωμένοι και ικανότεροι να βοηθήσουν τις οικογένειές τους σε θέματα εξαρτήσεων και όχι μόνο.
Ευχαριστούμε θερμά τις εισηγήτριες κ. Άννα Λαζή και Σοφία Σιδηροπούλου και τον κ. Κωνσταντίνο Λάζο για την μοναδική και πολύτιμη εμπειρία που μας πρόσφεραν.

Γονείς και μαθητές μπορούν να απευθύνονται για δωρεάν συμβουλευτική υποστήριξη και με σεβασμό στο απόρρητο στο:

Πολυδύναμο Κέντρο Αντιμετώπισης εξαρτήσεων του ΚΕΘΕΑ ΗΠΕΙΡΟΥ

Ουρανίας 8, Κοζάνη

Τηλέφωνα: 2461040455, 6944913907

IMG 20240229 191148 IMG 20240229 181944 IMG 20240229 183403 IMG 20240229 183907 IMG 20240229 184325