Αρχική » Ενημερωτική επίσκεψη στην Πολυτεχνική Σχολή του Πανεπιστημίου Δυτ. Μακεδονίας

Ενημερωτική επίσκεψη στην Πολυτεχνική Σχολή του Πανεπιστημίου Δυτ. Μακεδονίας

Τη Δευτέρα 16 Απριλίου 2018, μετά από πρόσκληση της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Δυτ. Μακεδονίας , στα πλαίσια της δράσης « Open doors – Μαθαίνω για το Πανεπιστήμιο της πόλης μου», μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του σχολείου μας με το Δ/ντή του σχολείου κ. Χαράλαμπο Αποστόλου και συνοδούς εκπαιδευτικούς συμμετείχαν στην ενημερωτική συνάντηση, που έγινε στο Αμφιθέατρο του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Δυτ. Μακεδονίας. Ο Κοσμήτορας, Καθ. Κ. Θεόδωρος Θεοδουλίδης, χαιρέτησε την εκδήλωση και παρουσίασε την Πολυτεχνική Σχολή και τα Τμήματά της. Στη συνέχεια πήραν το λόγο η Καθ. κ. Αρετή Κοντογιάννη, Πρόεδρος του Τμήματος Μηχανικών Περιβάλλοντος, ο Λέκτορας του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών κ. Γεώργιος Πανάρας και η Λέκτορας του Τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής κ. Σταματία Μπίμπη. Παρουσίασαν τα Τμήματά τους (σπουδές και δραστηριότητες) και απάντησαν στις ερωτήσεις και στους προβληματισμούς των μαθητών/τριών. Παραβρέθηκαν και οι υπεύθυνοι του ΚΕΣΥΠ Κοζάνης, Θεοδότα Λούδα και Θόδωρος Σταμκόπουλος.
Ακολούθησε οργανωμένη ξενάγηση όλων των προσκεκλημένων, στα κτίρια των Εργαστηρίων της Πολυτεχνικής Σχολής όλων των Τμημάτων, με την ευγενική χορηγία του Πανεπιστημίου Δυτ. Μακεδονίας για τη μετακίνηση, όπου όλοι/ες ενημερώθηκαν για την υλικοτεχνική υποδομή, αλλά και οι φοιτητές/ τριες παρουσίασαν τα projects που είναι σε εξέλιξη (ήδη κάποια έχουν βραβευθεί στο εξωτερικό και έχουν θέσει ισχυρή υποψηφιότητα και για άλλες διακρίσεις).
Ευχαριστούμε τους διοργανωτές της εκδήλωσης και ευχόμαστε τέτοιες δράσεις να επαναληφθούν και στο μέλλον.

Όνομα: ΘΕΟΔΟΤΑ ΛΟΥΔΑ