«Πασχαλινό» ERASMUS του 3ου ΓΕΛ στη Βουλγαρία

Το 3ο ΓΕΛ Κέρκυρας, πάντα  πρωτοπόρο σε εκπαιδευτικά προγράμματα και πολιτιστικές δράσεις, πραγματοποίησε μία ακόμα κινητικότητα, αυτή τη φορά  στη Βουλγαρία,  στα πλαίσια του γερμανόφωνου προγράμματος ERASMUS+  «Συναντώ, Κατανοώ, Εκτιμώ». Οι μαθήτριες Τόμπρου Χρυσάνθη, Μήτση Κωνσταντίνα και οι μαθητές Μαρτζούκος Αλέξης και Μέξας Κωνσταντίνος της Β΄ τάξης του σχολείου μας αξιοποιώντας τη δεύτερη εβδομάδα των πασχαλινών τους διακοπών ταξίδεψαν με τους εκπαιδευτικούς τους Κοντοστάνο Σπύρο (Γερμανικών) και Φορτώση  Γιάννη (Φιλόλογο) στη βουλγαρική πόλη Βράτσα και συνάντησαν μαθητές και μαθήτριες από την Ιταλία, την Πολωνία, τη Ρουμανία, την Εσθονία και την οικοδέσποινα Βουλγαρία. Από τις 25 Απριλίου μέχρι την 1η Μαϊου συμμετείχαν σε ποικίλες εκπαιδευτικές δραστηριότητες και πρόβαλλαν την πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της Κέρκυρας δημιουργώντας έναν ψηφιακό χάρτη με τα σπουδαιότερα μνημεία και αξιοθέατα του νησιού μας. Επίσης παρουσίασαν την ψηφιακή αναπαράσταση ενός από τα πιο εμβληματικά κτίρια της πόλης μας όπως ήταν το Παλαιό Δημοτικό Θέατρο.

DSC 0865 3Οι Βούλγαροι μαθητές και μαθήτριες μάς υποδέχτηκαν στο πολύ προσεγμένο από άποψη υποδομών σχολείο τους «ΧΡΗΣΤΟ ΜΠΟΤΕΦ» προσφέροντας ως ένδειξη φιλοξενίας ψωμί κι αλάτι και παρουσιάζοντας παραδοσιακούς χορούς και τραγούδια. Η διευθύντρια και οι καθηγητές μάς ξενάγησαν σε πλήρως εξοπλισμένες αίθουσες και εργαστήρια Βιολογίας, Γεωγραφίας, Ιστορίας, Χημείας και στο νεότευκτο και εντυπωσιακό, κλειστό γυμναστήριο του σχολείου τους!

Όλες οι αποστολές επισκεφτήκαμε το μεσαιωνικό φρούριο Belogradchik με τους εντυπωσιακούς βραχώδεις σχηματισμούς και τις όμορφες προϊστορικές τοιχογραφίες.  Επίσης ξεναγηθήκαμε στο αρχαιολογικό μουσείο της πόλης όπου θαυμάσαμε τον Ασημένιο Θησαυρό  Ρογκόζεν αποτελούμενο από πλούσια επιχρυσωμένα ασημένια αγγεία με  χαραγμένες αρχαιοελληνικές επιγραφές. Ακόμη περιηγηθήκαμε στο εθνογραφικό μουσείο αφιερωμένο στον κληρικό Σωφρόνιο Βράτσα ο οποίος είχε αναπτύξει στενούς δεσμούς με τους Έλληνες Φαναριώτες.

DSC 0824 3Το ταξίδι μας στη Βουλγαρία έληξε με την επίσκεψή μας στην πρωτεύουσα Σόφια. Εκεί θαυμάσαμε τον εντυπωσιακό Καθεδρικό Ναό Αλεξάνδρου Νιέφσκι, τον δεύτερο μεγαλύτερο στα Βαλκάνια, με τον επιχρυσωμένο τρούλο και τα υψηλής τέχνης ψηφιδωτά. Επίσης εντυπωσιαστήκαμε από τη ρωσική εκκλησία του Αγίου Νικολάου με τους πέντε επιχρυσομένους τρούλους της. Στο κέντρο της πόλης επισκεφτήκαμε το Εθνικό Θέατρο της Σόφιας «Ιβάν  Βάζοφ» που θυμίζει έντονα αρχαιοελληνικό κτίριο και ξεχωρίζει για τις λευκές μαρμάρινες στήλες της πρόσοψής του που απεικονίζουν τον Απόλλωνα και τις Μούσες.

Το ενδιαφέρον  ταξίδι μας τελείωσε με μία ευχάριστη έκπληξη για τους μαθητές μας καθώς η επιστροφή μας πραγματοποιήθηκε μέσω Βιέννης. Έτσι μας δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουμε μία από τις πιο όμορφες πρωτεύουσες της Ευρώπης, την αγαπημένη του Στράους! Επισκεφτήκαμε τον καθεδρικό ναό του Αγίου Στεφάνου, μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO. Επίσης είδαμε την Κρατική Όπερα της Βιέννης που άνοιξε τις πύλες της υπό τους ήχους του Μότσαρτ το 1869.

DSC 0976 3Ακόμα περιηγηθήκαμε στα Ανάκτορα Schoenbrunn με τους εντυπωσιακούς τεράστιους κήπους και τα περίφημα γλυπτά. Τέλος επισκεφτήκαμε τον ζωολογικό κήπο της Βιέννης ,τον παλαιότερο στον κόσμο ,ο οποίος φιλοξενεί περισσότερα από 700 είδη ζώων.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλους τους εκπαιδευτικούς του Λυκείου μας και ιδιαίτερα τη διευθύντρια κυρία Ρακοπούλου που στηρίζουν έμπρακτα ανάλογες δράσεις οι οποίες αναβαθμίζουν  το ρόλο της εκπαίδευσης και δίνουν την ευκαιρία στους μαθητές μας να αποκομίσουν νέες εμπειρίες κάνοντας πράξη τη ρήση του Έρασμου “Η βασική ελπίδα ενός έθνους στηρίζεται στη σωστή εκπαίδευση της νεολαίας του”.