Μεγάλη επιτυχία για το σχολείο μας η έγκριση αίτησης για συντονισμό προγράμματος Erasmus+

Με μεγάλη μας χαρά ανακοινώνουμε την έγκριση από το ΙΚΥ (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών) της πρότασής μας για χρηματοδότηση  του 3ου ΓΕΛ Κέρκυρας μέσω του προγράμματος erasmus+. Η έγκριση αποτελεί μια πολύ σημαντική επιτυχία του σχολείου μας, καθώς η αίτηση- πρόταση  είναι στη συνολική κατάταξη των αιτήσεων πανελλήνια (εγκρίθηκαν μόνο 14, απορρίφθηκαν 21 και εκκρεμούν οι επιλαχούσες).

Πρόκειται για το πρόγραμμα » Immigration, stereotypes and racism» (Μετανάστευση, στερεότυπα και ρατσισμός) που πρόκειται να υλοποιηθεί στη διετία Οκτώβριος 2015- Σεπτέμβριος 2017, με συντονιστή το σχολείο μας και συμμετέχοντες σχολεία από Ισπανία, Πορτογαλία, Ιταλία, Τουρκία και Λετονία. Οι εκπαιδευτικές κοινότητες  (μαθητές και καθηγητές),   ως ενεργοί Ευρωπαίοι πολίτες μέσα από δραστηριότητες στο σχολείο και την τοπική κοινωνία, και μέσα από τις επισκέψεις τους στα άλλα σχολεία θα ασχοληθούν με το μείζον θέμα της  μετανάστευσης.

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί από τους καθηγητές  Ευτυχία Κούστα (συντονίστρια), Σπύρο Κοντοστάνος, Σοφία Μούρμουρα και Μαρία Ανυφαντή σε συνεργασία με τον σύλλογο διδασκόντων, τη διεύθυνση του σχολείου, τη μαθητική κοινότητα και το σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων.

Αριστούχοι 3ου ΓΕΛ Κέρκυρας

Ο Διευθυντής και ο σύλλογος καθηγητών του σχολείου μας συγχαίρουν όλους τους μαθητές για την επίδοσή τους και ιδιαίτερα τους  παρακάτω μαθητές που αρίστευσαν την φετινή χρονιά:

Γ Τάξη

  1. ΤΡΑΓΓΑΝΙΔΑΣ ΑΡΗΣ του ΙΩΑΝΝΗ                                                                19,4
  2. ΚΟΛΑΓΓΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ                                                19,3
  3. ΜΠΑΝΤΟΥΝΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΑΝΝΑ του ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ                                       19,2
  4. ΣΑΠΟΥΝΑΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ του ΜΑΡΚΟΥ                                              19,2
  5. ΛΑΓΚΑΔΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του ΜΙΧΑΗΛ                                                           19,1
  6. ΚΕΦΑΛΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του ΑΝΔΡΕΑ                                                              18,9
  7. ΖΩΧΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ Υ                                                  18,8
  8. ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ                                              18,8
  9. ΜΠΑΚΟΛΗ ΜΕΛΙΝΑ ΜΑΡΙΑ του ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ- ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ          18,8
  10. ΒΛΑΧΟΥ ΣΤΕΦΑΝΙΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ                                                        18,7
  11. ΑΛΕΞΑΚΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ του ΠΑΥΛΟΥ                                                                18,5
  12. ΣΟΥΛΑΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ                                          18,5
  13. ΠΡΟΒΑΤΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ                          18,4
  14. ΓΚΡΕΜΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του ΜΙΧΑΛΑΚΙ                                                            18,3
  15. ΚΑΡΒΟΥΝΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΣΩΤΗΡΙΑ του  ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ                           18,3
  16. ΜΑΡΚΑΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του  ΜΙΧΑΗΛ                                                         18,2
  17. ΠΟΥΛΗΣ ΑΡΙΣΤΟΓΕΙΤΩΝ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του  ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ                   18,2

Β Τάξη

  1. ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ  του ΠΑΥΛΟΥ                                         19,9
  2. ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ ΜΙΛΕΝΑ του ΑΝΑΣΤΑΣΙΟ                                                19,8
  3. ΖΗΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ                                                        19,5
  4. ΜΑΜΟΥΡΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ                                              19,5
  5. ΤΣΙΠΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του ΦΩΤΙΟΥ                                                                19,5
  6. ΜΙΧΑΛΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ           19,1
  7. ΤΣΟΥΚΙΑΣ ΘΩΜΑΣ του ΦΩΤΙΟΥ                                                                  19,1
  8. ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ του ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ                                                    18,6
  9. ΚΩΝΣΤΑΝΤΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ                                   18,5
  10. ΜΙΧΑΛΑ ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ                                       18,5
  11. ΦΛΩΡΟΥ ΟΛΓΑ του ΙΩΑΝΝΗ                                                                        18,2
  12. ΝΙΚΟΛΟΥΖΟΥ ΜΑΡΙΑ του ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ                                                    18,1

Α Τάξη

  1. ΒΛΑΣΣΗ ΕΛΕΝΗ – ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΑ  του   ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ                                           19,6
  2. ΘΩΜΑ ΙΩΑΝΝΑ του ΣΩΤΗΡΙΟΥ                                                                                  19,6
  3. ΣΥΡΙΑΝΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ                                                           19,6
  4. ΚΟΥΡΗ ΚΑΛΛΙΡΟΗ του ΘΕΟΔΩΡΟΥ                                                                         19,2
  5. ΑΡΧΟΝΤΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ                                   19,1
  6. ΚΟΜΙΝΗ ΔΑΦΝΗ του ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ                                                                           19
  7. ΚΙΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του ΘΕΟΔΩΡΟΥ                                                                18,9
  8. ΑΛΕΞΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ                                                           18,8
  9. ΜΑΚΡΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ-ΑΛΚΗΣΤΗ-ΧΡΥΣΑΝΘΗ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ                   18,7