Αρχείο ημέρας 26 Φεβρουαρίου 2018

Πολιτιστικές διαδρομές στους ναούς της Κέρκυρας: Στον Ιερό Ναό του Αγ. Σπυρίδωνα

Τον Ιερό Ναό του Αγ. Σπυρίδωνα επισκέφθηκε σήμερα η ομάδα του πολιτιστικού προγράμματος του σχολείου μας με τίτλο «Πολιτιστικές διαδρομές στους ναούς της Κέρκυρας». Το πρόγραμμα το οποίο υλοποιείται από τους εκπαιδευτικούς κ. Γισδάκη Μ., κ. Φαγογένη Μ., το Διευθυντή κ. Μελισσά Μ., και με συμμετοχή της θεολόγου του σχολείου μας κ. Σαββάτη Μ., παρακολουθεί μέσα από το πρίσμα του φωτογραφικού φακού και τις ξεναγήσεις των μνημείων θρησκευτικής λατρείας, το παρελθόν και το παρόν του νησιού μας. Παράλληλα μέσα από τις περιγραφές των γλυπτών, των επιγραφών, των οικοσήμων, των εικόνων και των μουσικών οργάνων αναζητά τα ιδιαίτερα πολιτιστικά χαρακτηριστικά του τόπου μας όπως αυτά διαμορφώθηκαν ιστορικά κατά τη διάρκεια των βενετικών, γαλλικών και αγγλικών επιρροών.

Στην σημερινή επίσκεψη της πολιτιστικής μας ομάδας ο πάτερ Σπυρίδων Μάνδυλας αναφέρθηκε στην ιστορία του Ιερού Ναού, ο οποίος κτίστηκε το 1589 (εποχή της ενετοκρατίας), με την τεχνοτροπία μονόχωρης Επτανησιακής Βασιλικής. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε και στο εντυπωσιακό τέμπλο του Ναού, δημιούργημα του 1864 κατασκευασμένο από μάρμαρο Πάρου. Όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο πάτερ Σπυρίδων Μάνδυλας «Οι εικόνες του τέμπλου είναι έργα του Κερκυραίου ζωγράφου Σπύρου  Προσαλέντη».

Ανάμεσα στα πολλά τάματα του ναού διακρίνονται δυο μεγάλα καντήλια που όπως μας εξιστορήθηκε αφιερώθηκαν στον Άγιο Σπυρίδωνα το 1716, τη χρονιά δηλαδή που οι κάτοικοι του νησιού γλίτωσαν από την Τουρκική επιδρομή. Εντυπωσιασμένοι μείναν οι μαθητές της πολιτιστικής μας ομάδας και από την οροφή (ουρανία) του ναού, διακοσμημένη με χρυσά πλαίσια και εικόνες φιλοτεχνημένες για δεύτερη φορά από τα χέρια του ζωγράφου Νικόλαου Ασπιώτη.

Από την πολιτιστική αυτή διαδρομή δεν θα μπορούσε φυσικά να παραλειφθεί η Λάρνακα και το Ιερό Λείψανο του Αγ. Σπυρίδωνα. Όπως πληροφορηθήκαμε η Λάρνακα κατασκευάστηκε στη Βιέννη το έτος 1867. Τέλος, πολλαπλές αναφορές έγιναν από τον πατέρα Σπυρίδων Καρύδη στα γεγονότα εκείνα που συνέδεσαν τη θαυματουργία του με σημαντικά ιστορικά γεγονότα του νησιού μας όπως η απομάκρυνση των Τούρκων που πολιορκούσαν το νησί το 1716, η απαλλαγή του από την πανούκλα και μάλιστα δυο φορές το 1629 και το 1673 καθώς και η θαυματουργική διάσωση της Κέρκυρας από μεγάλη σιτοδεία κατά τα μέσα του 16 αιώνα.

Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί με την επόμενη επίσκεψη της πολιτιστικής μας ομάδας σ’ έναν άλλο ιστορικό Ιερό Ναό, αυτόν του Ιωάννη του Προδρόμου.

Φεβρουάριος 2018