Αρχεία για 10 Δεκεμβρίου 2018

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ!

Το 3ο  Δημοτικό Σχολείο Κουφαλίων ευχαριστεί πολύ την κυρία Άννα Δανούδη ,η οποία μετά από πολυήμερη και κοπιαστική εργασία ομόρφυνε τον διάδρομο στο ισόγειο του σχολείου μας με εξαιρετικές ζωγραφιές και τα παράθυρα με χριστουγεννιάτικο διάκοσμο.

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με αναπηρία διοργανώθηκε από την εκπαιδευτικό του Τμήματος Ένταξης  και την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής  στο σχολείο μας στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής ένα διήμερο εκδηλώσεων  για τους μαθητές μας. Κύριος στόχος  ήταν  οι μαθητές, όχι μόνο να γνωρίσουν τις διαφορετικές ανάγκες των ατόμων με αναπηρία, αλλά και να αναγνωρίσουν τις ειδικές τους ικανότητες και δεξιότητες. «Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι» μαθαίνουμε στο σχολείο. Γνωρίζουμε όμως όλοι την πραγματική σημασία αυτής της φράσης; Για το σκοπό αυτό οργανώσαμε, κάποιες δραστηριότητες έτσι ώστε να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας και με παιγνιώδη τρόπο να «μπουν στον κόσμο» των ατόμων με ειδικές ανάγκες.

Όλοι είμαστε διαφορετικοί! Ο καθένας ΜΠΟΡΕΙ να κάνει τα πάντα με το δικό του διαφορετικό τρόπο.

Όχι καλύτερα! Όχι χειρότερα! Απλά ξεχωριστά!