Αρχεία για 5 Δεκεμβρίου 2017

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, οι μαθητές της Στ΄τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σε βιωματική δράση ευαισθητοποίησης, που οργανώθηκε από την κα Διευθύντρια, την  εκπαιδευτικό του Τμήματος Ένταξης και τον εκπαιδευτικό της τάξης, φτιάχνοντας τρουφομπαλίτσες για τα Χριστούγεννα αλλά διαφορετικά…..

Χωρίστηκαν σε ομάδες και εκτέλεσαν μια συνταγή μαγειρικής, αφού πρώτα υποβλήθηκαν σε «εξομοίωση» κάποιας αναπηρίας. Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με χαρά, έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον  και κατανόησαν την ψυχολογία των ατόμων με αναπηρία. Ακολούθησε συζήτηση για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία αλλά και πως μπορούμε ως κοινωνία να βελτιώσουμε την ποιότητα ζωής τους.

Ο καθένας μπορεί να κάνει τα πάντα με το δικό του διαφορετικό τρόπο.

Όχι καλύτερα!  Όχι χειρότερα! Απλά ξεχωριστά!