Βαστιανός και Βαστιανή – Η Όπερα του W.A. Mozart στο 3o Δημοτικό σχολείο Γαλατσίου

Bastiene und Bastienne

Βαστιανός και Βαστιανή – Η Όπερα του W.A. Mozart στα ελληνικά στο 3o Δημοτικό σχολείο Γαλατσίου (30/4/2015)

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

Στοιχεία όπερας

Bastien und Bastienne K.50 (K. 46b)

Μουσική W. A. Mozart (1756-1791)
Το έργο είναι βασισμένο στην παρωδία του Jean-Jacques Rousseau, “Le devin du village”
Λιμπρέτο Friedrich Wilhelm Weiskern, Johann H. F. Müller & Johann Andreas Schachtner, βασισμένο σε ένα βοντβίλ (θεατρικό είδος) των Justine Favart & Harny de Guerville
Πρεμιέρα Πιθανολογείται το Σεπτέμβριο του 1768 στη Βιέννη· 1η βεβαιωμένη παράσταση 2 Οκτωβρίου 1890 στο Βερολίνο.
Τόπος και χρόνος Ένα χωριό, στις αρχές του 19ου αιώνα.

Αυτή τη μονόπρακτη κωμική όπερα τη συνέθεσε ο Mozart όταν ήταν μόνο δώδεκα ετών, αλλά δείχνει όλη τη γοητεία, την ομορφιά και την ευφυΐα από τα μεταγενέστερα έργα του.

Η Βαστιανή είναι μια βοσκοπούλα που φοβάται να χάσει την αγάπη του Βαστιανού και έτσι αναζητά κάποιες συμβουλές από την μάγισσα Κόλας για το πως να τον ξανακερδίσει. Αφού η μάγισσα κάνει τις μηχανοραφίες της, ο Βαστιανός μαθαίνει, ψευδώς, ότι Βαστιανή έχει ένα νέο αγαπητικό. Έτσι καταφεύγει και αυτός στη μάγισσα για να εξασφαλίσει ότι τον αγαπά η Βαστιανή και όχι ο νέος της μνηστήρας. Η μάγισσα τελικά μέσα από τα διάφορα ψεματάκια της καταφέρνει να τους ξαναενώσει.

Συντελεστές – Αφίσα

Συντελεστές:
Βαστιανή: Μυρτώ Ακρίβου (σοπράνο)
Βαστιανός: Αντώνης Μπατσάκης (τενόρος)
Μάγισσα Κόλας: Αγγέλικα Φαμέλλου (μέτζο σοπράνο)
Μαντάμ Μάρβιν: Μαρία Κολέτζου (σοπράνο)

Βιολί: Κατερίνα Μαυροειδή
Πιάνο: Αλέξανδρος Φαρής

Επιμέλεια παραγωγής, σκηνοθεσία, σκηνικά, μεταφράσεις: Sonja Milenkovic

Βαστιανός και Βαστιανή - Η Όπερα του W.A. Mozart στο 3o Δημοτικό σχολείο Γαλατσίου - Αφίσα

Φωτογραφίες από την παράσταση

Βίντεο από την παράσταση