1ο Σεμινάριο Γονέων

Ενημέρωση

Τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024, στις 6.30μμ πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας σεμινάριο με θέμα τη διαχείριση του θυμού. Το σεμινάριο απευθυνόταν σε γονείς, εκπαιδευτικούς και άτομα που συνοδεύουν ή φροντίζουν παιδιά και καλούνται να διαχειριστούν κάποιες φορές τον θυμό τους.
Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία της ψυχολόγου του σχολείου μας κ. Φωτεινής Νούλα που έκανε και την παρουσίαση του θέματος. Μετά την εισήγησή της ακολούθησε συζήτηση και απαντήθηκαν αρκετά ερωτήματα που προβληματίζουν γονείς κι εκπαιδευτικούς σχετικά με το θέμα.
Την εκδήλωση παρακολούθησαν πολλοί γονείς. Το σχολείο και η ψυχολόγος δεσμεύτηκαν να επανέλθουν σύντομα με ένα δεύτερο σεμινάριο, με ένα σημαντικό επίσης θέμα που αφορά στην οριοθέτηση των παιδιών στο σπίτι και το σχολείο.
Μετά από αίτημα γονέων, η κ. Νούλα δημιούργησε λίστα υπηρεσιών και γραμμών για την ψυχική υγεία, η οποία και ακολουθεί.
Το Σχολείο ευχαριστεί και στηρίζει την πρωτοβουλία της κ. Νούλα.
Ευχαριστούμε επίσης τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών μας που συμμετείχαν στην εκδήλωση.

Λεωνίδας Τσούρμας

Λίστα Υπηρεσιών ΨΥ