Κοινωνική δράση σχολείου

Σας ενημερώνουμε ότι το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Χαλανδρίου συγκεντρώνει αγαθά πρώτης ανάγκης, με σκοπό να καλύψει άμεσες ανάγκες επιβίωσης σε κατοίκους του Δήμου Χαλανδρίου οι οποίοι διαβιούν στο όριο της φτώχειας. Το Κοινωνικό Παντοπωλείο ενισχύει με παροχή τροφίμων σε μηνιαία βάση πολλές οικογένειες και μέσω της δομής Συσσιτίου εξασφαλίζονται καθημερινά γεύματα για οικογένειες και αστέγους.

Η σχολική κοινότητα του 3ου Δημοτικού Σχολείο Χαλανδρίου ανταποκρινόμενη στο αίτημα του Κοινωνικού Παντοπωλείου, πιστεύοντας σταθερά και ακλόνητα στην αξία της αλληλεγγύης και της προσφοράς, θα συγκεντρώσει και αυτό το Πάσχα τα παραπάνω είδη που οι ίδιοι οι μαθητές μας με τις οικογένειές τους θα προσφέρουν.

Σας παραθέτουμε ενδεικτική λίστα προϊόντων που θα συγκεντρωθούν για το σκοπό αυτό:

• Τρόφιμα μακράς διάρκειας
  • Απορρυπαντικά – Χαρτικά
  • Είδη προσωπικής υγιεινής
  • Ηλεκτρικός εξοπλισμός και είδη οικιακής χρήσης
  • Ιματισμός, ένδυση και υπόδηση
  • Παιχνίδια, σχολικά είδη και βιβλία.

Στις τρεις τελευταίες κατηγορίες, εάν πρόκειται για μεταχειρισμένα είδη, παρακαλούμε να είναι πλυμένα, να έχουν απολυμανθεί και να είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Παρακαλείσθε, η παράδοση των ειδών να γίνεται στο σχολείο καθημερινά από τις 8:00 μέχρι τις 13:15, από αύριο Τρίτη 28 Μαρτίου 2023 μέχρι και την Τετάρτη 5 Απριλίου 2023.

Με την ευχή η όποια προσφορά να επιστρέψει στις οικογένειές σας πολλαπλάσια!