AΧ, ΑΥΤΗ Η ΒΑΡΥΤΗΤΑ!

Αχ, αυτή η βαρύτητα!

Την Πέμπτη, 20 Ιουνίου 2019, ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής του σχολείου μας Μίνδης Ιωάννης, συμμετείχε στην ημερίδα με θέμα «Παρουσίαση Καλών Πρακτικών, Δράσεων και Καινοτομιών τρέχοντος σχολικού έτους» η οποία πραγματοποιήθηκε στο 2ο Δ.Σ. Αριδαίας. Εκεί παρουσίασε την εργασία με τίτλο «Αχ, αυτή η βαρύτητα!».

Η εργασία συμμετείχε στους 10ους Πανελλήνιους Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών που διοργάνωσε το ΕΚΦΕ Αιγάλεω, απέσπασε το 5ο Βραβείο  και προκρίθηκε στους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες του Science on Stage που θα πραγματοποιηθούν στο Cascais της Πορτογαλίας στις 31/10-3/11.

Το project έγινε σε συνεργασία τριών εκπαιδευτικών και τριών σχολείων αντίστοιχα. Συγκεκριμένα συνεργάστηκαν οι  εκπαιδευτικοί:

Σαμαντά Αγγελική, ΠΕ70, 27ο Δ.Σ Αχαρνών

Σαμαντά Ευαγγελία, ΠΕ04, 1ο Γυμνάσιο Αγίου Αθανασίου Θεσσαλονίκης και

Μίνδης ΓιάννηςΠΕ863ο Δ.Σ Αριδαίας

Πληροφορίες για την εργασία μπορείτε να βρείτε στην παρακάτω ιστοσελίδα όπου θα δείτε τις κατασκευές, τις εφαρμογές και άλλο υλικό που προέκυψε από αυτή τη συνεργασία.