1η Μαθητική Διασχολική Ποδηλατοβόλτα

Σας ενημερώνουμε πως την Κυριακή 29 Μαΐου 2022 από τις 10.00 το πρωί έως και τις 12.00 στο παραλιακό δρόμου του Κάμπου Αλιβερίου, θα διεξαχθεί η 1η Διασχολική Μαθητική Ποδηλατοβόλτα που διοργανώνουν οι Σύλλογοι Γονέων & Κηδεμόνων των 1ου, 2ου & 3ου Δημοτικών Σχολείων Αλιβερίου.

2

Εκ μέρους των διοργανωτών έχουν γίνει όλες οι προβλεπόμενες από το νόμο ενέργειες για την έκδοση άδειας από τη δημοτική αρχή και την τροχαία. Για την ασφαλή διεξαγωγή της ποδηλατοβόλτας, στην οποία θα συμμετέχουν ενήλικοι και μαθητές, έχει προβλεφθεί ο αποκλεισμός της οδικής πρόσβασης στον παραλιακό δρόμο από το γεφυράκι στο “Ρίφι” (στο ύψος της εκβολής του βιολογικού καθαρισμού) έως και τη διασταύρωση με την εθνική οδό στην περιοχή “Ποντικού”. Επίσης, θα υπάρχουν εμπόδια στους κάθετους δρόμους  στα σημεία Α&Β.

Ζητάμε συγγνώμη για την ενδεχόμενη ταλαιπωρία σας κατά τις ώρες διεξαγωγής της εκδήλωσης και παρακαλούμε, αν είναι δυνατόν, να περιορίσετε τη μετακίνησή σας με οχήματα ή να τα αφήσετε προσωρινά στον πλησιέστερο κάθετο δρόμο. Στην αρχή της παραλίας “Ρίφι”, όπου είναι η αφετηρία και ο τερματισμός της ποδηλατοδρομίας, θα υπάρχει και ο χώρος των διοργανωτών, ενώ ο δρόμος θα οριοθετείται με τη συνδρομή του Αστυνομικού Τμήματος Αλιβερίου εθελοντών του Δήμου, των Συλλόγων, του Ποδηλατικού Ομίλου Καρυστίας «Άνεμος» και της Ομάδας Διάσωσης Εύβοιας S.A.R. 312.

Αναγνωρίζοντας πως η ενδεχόμενη ταλαιπωρία είναι περιορισμένη, ζητάμε και από εσάς να σταθείτε με τη στάση σας αρωγοί σε αυτήν την προσπάθειά μας για να αναδείξουμε τη χρήση του ποδηλάτου ως ασφαλούς, οικονομικού και οικολογικού μέσου μετακίνησης, άθλησης και ψυχαγωγίας και να ενδυναμώσουμε τις σχέσεις και τη συνεργασία μεταξύ των σχολικών μας κοινοτήτων.

Εκ των διοργανωτών της εκδήλωσης

Αλιβέρι, 18-05-2022

.png