Ενημέρωση για το μάθημα της μουσικής

Ενημέρωση από την εκπαιδευτικό της μουσικής προς τους μαθητές των τάξεων Γ – ΣΤ

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Αγαπητά μου παιδιά και αγαπητοί γονείς,

Για την αποτελεσματικότερη διεξαγωγή των μαθημάτων της μουσικής και την πρόσβασή σας στο συμπληρωματικό εκπαιδευτικό υλικό των τηλεδιασκέψεων, θα παρακαλέσω να κάνετε είσοδο στην ψηφιακή εκπαιδευτική πλατφόρμα “e-me”.
Απαραίτητοι είναι οι κωδικοί του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (Π.Σ.Δ.), δηλαδή το όνομα χρήστη, της μορφής a0000000 και τον κωδικό πρόσβασης, αυτόν που είχατε ορίσει κατά την εγγραφή σας στο Π.Σ.Δ..
Αν δεν θυμάστε τους κωδικούς μπορείτε να ανατρέξετε στο ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο (e-mail) και να πληκτρολογήσετε στην αναζήτηση μηνυμάτων (Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο).
Θα σας εμφανιστεί το e-mail με τον παραπάνω τίτλο, θα μεταβείτε και θα βρείτε το όνομα χρήστη.
Αν δεν θυμάστε τον κωδικό μπορείτε εύκολα να κάνετε ανάκτηση του, στο https://register.sch.gr/password/reset_password/ γράφοντας στην φόρμα που θα βρείτε εκεί το όνομα χρήστη.
Βήματα:
1. Στον browser (φυλλομετρητή, π.χ. Google Chrome, Firefox, Safari κ.λπ.) του υπολογιστή/ tablet/ κινητού σας πληκτρολογείτε “e-me”
2. Μπαίνετε στην ψηφιακή εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me
3. Κάνετε κλικ στην είσοδο
4. Πληκτρολογείτε το όνομα χρήστη και τους κωδικούς πρόσβασης
5. Αρχικά δεν θα κάνετε τίποτε άλλο μέχρι να σας αναγνωρίσει η πλατφόρμα και να σας σταλεί ειδοποίηση συμμετοχής
6. Στην επόμενη είσοδό σας στην πλατφόρμα (ακολουθώντας πάντα τα παραπάνω βήματα), θα βρείτε μια ειδοποίηση στο πάνω δεξιά μέρος της οθόνης σας (εικονίδιο με «καμπανάκι»)
7. Κάντε κλικ στο εικονίδιο της ειδοποίησης (καμπανάκι) και πατήστε και πάλι αποδοχή στο μάθημα πατώντας «Αποδέχομαι»
8. Πλέον οι μαθητές, πηγαίνοντας στις κυψέλες, θα έχουν πρόσβαση στο εκπαιδευτικό υλικό.
Σας ευχαριστώ
Γκικοπούλου Αλεξάνδρα