Επίσκεψη του σχολείου μας στον Ατμοηλεκτρικό Σταθμό Αλιβερίου (ΑΗΣ)

Την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2018  μαθητές, εκπαιδευτικοί όλων των τάξεων και ο Διευθυντής του σχολείου, επισκεφθήκαμε το ΑΗΣ στον Κάραβο Αλιβερίου. Η υπεύθυνη ξεναγός και το προσωπικό του εργοστασίου μας υποδέχτηκαν στην αίθουσα  συνεδριάσεων, όπου με μεγάλη χαρά πρόσφεραν σε όλους τους μαθητές κέρασμα. Ακολούθησε προβολή ταινίας με θέμα :“Αναδρομή στο ορυχείο” όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν πως ξεκίνησε τη λειτουργία του το πρώτο ατμοηλεκτρικό εργοστάσιο ρεύματος στην Ελλάδα, πως γινόταν η υπόγεια εξόρυξη και η μεταφορά του  λιγνίτη στις μονάδες 1 και 2 από τον Μπρινιά, τις μονάδες 3 και 4 που χρησιμοποιούσαν μαζούτ για τη λειτουργία τους κ.α.

Πληροφορίες για το ΑΗΣ μπορείτε να βρείτε στη σελίδα  Κάραβος – ο τόπος μας

Ακολούθησε ξενάγηση στα ρωμαϊκά λουτρά που βρίσκονται στον υπαίθριο χώρο του εργοστασίου και ανακαλύφθηκαν κατά τη διάρκεια εργασιών για την κατασκευή του. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες των μεγάλων τάξεων τη νέα μονάδα 5 όπου λειτουργεί με φυσικό αέριο.

Κατόπιν οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων είχαν την ευκαιρία να ψυχαγωγηθούν στην παιδική χαρά, που βρίσκεται στις εγκαταστάσεις του οικισμού, μέχρι την ώρα που αποχωρήσαμε για το σχολείο.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κα Παπαδιόχου και τον κ. Αγιαμαρνιώτη για την ξενάγηση και όλο το προσωπικό για την εγκάρδια φιλοξενία καθ όλη τη διάρκεια παραμονής μας στο εργοστάσιο.