Στο σχολείο μας παίζουμε σκάκι

Το σκάκι είναι άθλημα, τέχνη, επιστήμη … αλλά και επιτραπέζιο ψυχαγωγικό παιχνίδι !!! Γι αυτό και εμείς στο σχολείο μας αποφασίσαμε τη τρέχουσα σχολική χρονιά να παίξουμε, να αθληθούμε και να οργανώσουμε ένα μίνι τουρνουά.

Η ιδέα του Διευθυντή του σχολείου  και του συλλόγου διδασκόντων υλοποιήθηκε με τη συνεργασία του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και το αποτέλεσμα πιστεύουμε εκπληκτικό !!!

Όλοι οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων, έμαθαν τους βασικούς κανόνες, προπονήθηκαν αρκετά, έπαιξαν πολλά παιχνίδια και πραγματικά το αγάπησαν.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες περίμεναν με αγωνία κάθε φορά τα παιχνίδια μεταξύ τους, χαιρόντουσαν τον αγώνα ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα και σίγουρα έχουν φτάσει σε ένα αρκετά καλό επίπεδο για την ηλικία τους !!!Ευχαριστούμε τον κ. Σεφερλή Γεώργιο, σκακιστή και μέλος της ελληνικής σκακιστικής ομοσπονδίας, για την άριστη συνεργασία !!!