Μια μουσειοβαλίτσα με ηφαίστεια

Νοέ 20219

ιο ηφαιστείων που τίθεται στο άσπρο υπόβαθρο ιάνυσμα 70086542Μια βαλίτσα μας ήρθε πριν δύο εβδομάδες από το μουσείο Γουλανδρή κι ήταν γεμάτη… ΗΦΑΙΣΤΕΙΑ! Και τι δεν είχε η βαλίτσα μας: ηφαιστειακά πετρώματα, οπτικοακουστικό υλικό, παιχνίδια, χάρτες ακόμη και οδηγίες για να φτιάξουμε το δικό μας ηφαίστειο (και θα το κάνουμε, τις επόμενες μέρες!)

Οι Μουσειοβαλίτσες του μουσείου  ασχολούνται με θέματα που έχουν σχέση με τη φύση -Μουσείο Φυσικής Ιστορίας είναι εξάλλου- όπως το δάσος, το έδαφος, τη μετανάστευση των οργανισμών και το αλάτι. Η μόνη δυσκολία ήταν το μεγάλο κόστος μεταφοράς της βαλίτσας για ένα σχολείο, όπως το δικό μας, που βρίσκεται στη νησιωτική Ελλάδα. Ωστόσο, άξιζε τον κόπο!

από κάτω από: Γνωρίζουμε..., Μαθητική Εφημερίδα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μια μουσειοβαλίτσα με ηφαίστεια