ημέρα σχ.αθλητισμού

SAM_3096SAM_3091SAM_3089SAM_3087SAM_3086με το γενικότερο τίτλο “αθλούμαι, κοιτάζω το μέλλον”γιορτάστηκε και φέτος η πανελλήνια ημέρα σχ.αθλητισμού στο σχολείο μας.

Πραγματοποιήθηκαν διάφορες δράσεις με τη συμμετοχή όλων των τάξεων .

Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με το πέταγμα των μπαλονιών στην αυλή του σχολείου , κάτι που έγινε συγχρόνως σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας την ίδια ώρα έτσι ώστε να δοθεί πανελλαδικά το μήνυμα της φετινής ημέρας σχ. αθλητισμού.

Στη συνέχεια, τα τμήματα του σχολείου” έτρεξαν”  μαζί με τους εκπαιδευτικούς στο χώρο της αρχαίας αγοράς. Ακολούθησαν αθλ.δράσεις στο σχολείο και προβολή σχετικών βίντεο.

Μία από τις πιο ενδιαφέρουσες και  συγκινητικές στιγμές της ημέρας ήταν η συζήτηση που είχαν την ευκαιρία να κάνουν οι μαθητές/τριες μας με αθλητές ΑΜΕΑ. Τα παιδιά έδειξαν φοβερό ενδιαφέρον και γι’αυτήν τη διάσταση του αθλητισμού , προβληματίστηκαν και έθεσαν πολλές ερωτήσεις στους αθλητές που με πολλή προθυμία ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του σχολείου.