αφιέρωμα για τα 100 χρόνια από τη μεγάλη πυρκαγιά

Φωτογραφία1-1-1021x580ένα αφιέρωμα με τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από τη μεγάλη πυρκαγιά που κατέκαψε τη Θεσσαλονίκη , παρακολούθησαν οι μαθητές /τριες του σχολείου μας την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου .

Το αφιέρωμα ξεκίνησε με ομιλία της Διευθύντριας σχετικά με τα αίτια και την εξάπλωση της πυρκαγιάς , συνεχίστηκε με δραματοποιημένες αφηγήσεις από τις μαθήτριες της ΣΤ¨τάξης και τελείωσε με την προβολή σπάνιων ντοκιμαντέρ για την ημέρα της πυρκαγιάς .

Στο τέλος του αφιερώματος , τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ρωτήσουν για πολλά θέματα που τους εντυπωσίασαν και τους κίνησαν την περιέργεια.

Ο Δήμος Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με την “παράλλαξη , η Θεσσαλονίκη αλλιώς” διοργάνωσε ένα μοναδικό υπερθέαμα αφιερωμένο στην επέτειο των 100 χρόνων από την πυρκαγιά που κατέκαψε το μεγαλύτερο μέρος της πόλης και οδήγησε στην αναγέννησή της. Πλήθος κόσμου παρακολούθησε τις εκδηλώσεις που ξεκίνησαν από το σπίτι της Ολυμπιάδος 3 όπου άρχισε  η πυρκαγιά , συνεχίστηκαν στην οδό  Εδέσσης  και κορυφώθηκαν στην παραλιακή Λεωφόρο Νίκης  και την πλατεία Αριστοτέλους όπου υπήρξε προσομοίωση της πυρκαγιάς.